Data Giraffe (Дата Жирафа): розумна статистика для правильних рішень

DG iconЗапровадження нових технологій у роботу бібліотек стало ключем до підвищення популярності цих закладів у  громаді та створення на їх базі додаткових можливостей. Саме тому Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Глобальні бібліотеки»  за підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтc, розробила новинку – програмний продукт для використання в бібліотеках, який називається Data Giraffe (Дата Жирафа)…

   «Жирафка», як називають її в українських бібліотеках, дозволяє відстежувати рівень використання комп’ютерів та конфіденційно й оперативно спілкуватися з користувачами. Дані, які можна легко отримати за допомогою цієї програми, надзвичайно корисні:  промовисті цифри і відгуки користувачів служать вагомими аргументами для доведення затребуваності бібліотечних послуг і захисту інтересів бібліотек, а також для ефективнішого управління бібліотечними ІТ-послугами. Data Giraffe локалізований на 18 мов світу, оскільки дуже багато країн ним зацікавились.

   Більше того, Data Giraffe – безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом. Воно зареєстровано за ліцензією GNU General Public License (загальна публічна ліцензія GNU). Цей варіант ліцензій надає користувачеві право на копіювання, зміни й розповсюдження її та зобов’язань, згідно з якими користувачі всіх похідних від неї програм теж отримують ці права.
«Жирафка» виконує дві основні функції:
1.         Ведення обліку часу роботи комп’ютерів, які використовуються для публічного доступу до інтернету в бібліотеці.
   Зокрема, програма надає розгорнуту статистику по годинах активної роботи користувачів за комп’ютерами, годинах простою та годинах відсутності інтернету на них. Більше того, в функції програми закладено автоматичний підрахунок навантаження (у співвідношенні до робочого часу бібліотеки) як на кожну одиницю техніки, так і на весь масив комп’ютерів у публічному доступі по будь-якій частині системи та за будь-який період часу. Отримані дані можна завантажити в «Ексель»  для подальшої обробки та аналізу.
2.         Проведення опитувань (анкетування) користувачів, які працюють з комп’ютерами в бібліотеці.
   Ця частина програми є надзвичайно корисною та легкою в управлінні. Вона дозволяє створювати опитувальники і виводити на екрани комп’ютерів запрошення для користувачів дати відповіді на питання. Фактично, це повна автоматизація процесу опитування відвідувачів бібліотеки: починаючи від розповсюдження анкети до автоматичної обробки відповідей та отримання результатів. Анкети розповсюджуються на екрани комп’ютерів публічного доступу і їх можуть заповнити ті, хто безпосередньо працюють за комп’ютерами. Величезною превагою Data Giraffe серед інших електронних засобів проведення опитувань є відсутність потреби у використанні соціальних мереж та даних електронних скриньок відвідувачів. А опитування можуть бути найрізноманітнішого характеру. Вибір питань, які задавати користувачам, повністю у компетенції бібліотеки. Наприклад, бібліотекарі можуть провести анонімне опитування серед відвідувачів бібліотеки на тему якості надання послуг,  додаткових потреб чи побажань, отриманої користі від бібліотечних послуг, інтересів та зацікавлень. Внутрішній конструктор анкети дозволяє створювати будь-які запитання та щомиті отримувати автоматично підраховані підсумки.
   Спілкування з відвідувачами за допомогою «Жирафки» побудоване на принципі добровільності та поваги до персональних даних. Архітектура програми розроблена таким чином, що гарантує конфіденційність особам, які користуються комп’ютером. Програма не відслідковує, які саме веб-сайти передивлявся відвідувачі бібліотеки чи якими саме програмами користувалися.
   Як і всі технічні продукти, Data Giraffe – це програмний комплекс, що потребує забезпечення певних технічних умов для роботи.  Зокрема, інформація від користувачів через мережу інтернет надходить на сервер, який повинен бути встановленим в бібліотеці, яка адмініструє систему (наприклад, в обласній). Для коректної роботи «серверної частини» підходить комп’ютер з Windows 7, 8, Server 64 bit, а для підключення комп’ютерів філій до системи достатньо Windows 7, 8, 32 bit (важливо знати, що зовсім не підходить Windows ХР). Багато бібліотек можуть мати застарілу базу комп’ютерів із давнішими версіями Windows. Проте й у цьому IREX готовий допомогти. Програма сприяє зацікавленим бібліотекам у безкоштовному отриманні необхідного програмного забезпечення від компанії Microsoft через благодійну програму Techsoup. Будь-яка бібліотека, навіть якщо вона не отримала обладнання від програми, має право на безкоштовне програмне забезпечення для комп’ютерів публічного доступу.
  «Жирафа висока, їй зверху видніше». Саме під таким гаслом почав впроваджуватися проект Data Giraffe у 2014 році в Україні. І саме зараз триває найактивніша фаза його реалізації. Бібліотечні системи встановлюють програмний продукт та вчаться отримувати й аналізувати дані.   На сьогодні вже 11 областей України є учасниками цього проекту. Всі вони отримають не тільки саму програму, але й пройдуть спеціальне навчання та матимуть подальшу консультаційну підтримку від спеціалістів програми протягом 2015 року.
   В план впровадження даного проекту в Україні входять комплексні виїзди консультантів у обласний центр (наприклад – в обласну бібліотеку), що запроваджує систему. Консультанти проводять інсталяцію програмного продукту, його налагодження та підключення віддалених клієнтів програми. А колектив бібліотечних працівників проходить тренінг, який проводять два тренери (спеціаліст з технічних питань – Олександр Шлєєнков та спеціаліст з моніторингу та оцінки – Любов Квасюк). На тренінгу учасники ознайомлюються з усіма аспектами роботи Data Giraffe,  вивчають методики та правила проведення опитувань, досліджень, побудови анкет. Невід’ємною складовою тренінгу є також модуль по вивченню інструментів додаткової обробки отриманої інформації з системи («Ексель» функції) та модуль побудови інфографіки (візуалізації даних).
   Програма тренінгу насичена та об’ємна, але саме викладення матеріалу в такому поєднанні тем дає комплексне розуміння мети запровадження і використання інноваційного продукту Data Giraffe. Адже  важливо не просто знати, як працює дане програмне забезпечення, а й розуміти, де і як його дані можна використати, як для адвокації, так і для ефективнішого управління бібліотечною системою.
На сьогодні консультантами програми «Бібліоміст» проведено  роботи по інсталяції Data Giraffe на базі методичних центрів у 8 областях України (Хмельницька, Кіровоградська, Миколаївська, Закарпатська, Львівська, Тернопільська, Одеська, Черкаська). Деякі області не лише почали впроваджувати систему, а розгортають по декілька серверів в різних методичних центрах. Зокрема, Кіровоградська та Хмельницька область матимуть окремі сервери в обласних наукових бібліотеках, обласних дитячих бібліотеках та окремо в міських системах.
   З досвіду вже проведених тренінгів можна зауважити, що бібліотекарі легко сприймають функції програмного забезпечення Data Giraffe. Більше того, самостійно запропонували використовувати новий програмний продукт як інструмент збору інформації для внутрішнього обміну даними всередині бібліотечної системи.
На сьогоднішній день програмне забезпечення Data Giraffe допомагає бібліотекарям знати краще свої бібліотеки і своїх користувачів в Україні, Туреччині, США, Колумбії, та на Філіппінах.
 Зацікавились? Поспілкуйтеся з колегами, які завели собі «Жирафку» і дізнайтеся про переваги програми з перших вуст. 
«Жирафка» в УкраїніDG in Ukraine
Також будуть раді вас чути наші консультанти:
Олександр Шлєєнков
Skype – oshlieienkov
Email - oshlieienkov@gmail.com
Любов Квасюк
Skype – lkvasiuk
Email - lkvasiuk@gmail.com
Оригінал тексту: Бібліоміст