80 років від дня народження Ганни Танасівни Чубач (1941-1919), української поетеси

6Сьогодні, 6 січня 2021, Ганні Танасівні Чубач виповнилося б 80 років. Ця українська поетеса співпрацювала з нашою бібліотекою, зустрічалась з працівниками на багатьох книжкових виставках та у більш неформальних обставинах – на домашньому чаюванні за книгами. 

Так, 21 березня 2018 року, у Всесвітній день поезії  співробітники КОБЮ відвідали Ганну Чубач удома.  Ганна Танасівна – гостинна хазяйка, частувала чаем із солодощами та  розповіла гостям багато цікавого зі свого життя. Поетеса познайомила зі своїми новими творчими доробками та подарувала для нашої бібліотеки багато цікавої літератури.  В домі у Ганни Танасівни затишно і красиво – панує атмосфера творчої людини. У вітальні висить  великий портрет поетеси. який власноруч однією рукою вишила та подарувала їй народна майстриня Любов Шаламай зі словами «Людині треба прожити життя так, щоб хотілося її вишити».

Ганна Танасівна Чубач народилася 6 січня 1941 року на Поділлі в хліборобській родині. Закінчила середню школу, згодом  Поліграфічний інститут (1968), Вищі Літературні Курси при Літературному інституті ім. М. Горького в Москві (1973). Працювала Ганна Танасівна в газеті «Літературна Україна», в журналі «Дніпро», в редакціях газети «Літературна Україна» та журналу «Дніпро».

Від 1971 року Ганна Чубач член Національної спілки письменників України. Є авторкою 30 поетичних збірок: «Журавка» (1970), «Жниця» (1974), «Ожинові береги» (1977), «Заповіти землі» (1978), «Срібна шибка» (1980), «Святкую день» (1982), «Житня зоря» (1983), «Листя в криниці» (1984), «Літо без осені» (1986) та багато інших, й понад 200 естрадних пісень.

Одна з пісень Г. Чубач “Хустка тернова” була виконана нещодавно членами гурту «Джерело» села Гостролуччя (Зав. бібліотекою-філіалом  В.І.Кириленко) Баришівської ЦБС. Флешмоб “Мамина хустка” відбувся до Всесвітнього дня української хустки. 

В рідному краї - сонце тепліше
І зеленіша в полі трава,
Вищі дерева, люди добріші
І голосніші в пісні слова.
Хустка тернова, мамина мова
Знов нагадають серцю про те,
В рідному краї сонцем любові
Навіть колючий терен цвіте.

Приспів:
Хустка тернова,       
Мамина мова.         
Вся із любові,        
Все із любові.        
Хустку, хустину -      
Жовту і синю         
Носить сьогодні вся Україна! 

В нашому роді, в нашім народі
Хустку, як символ всі бережуть.
В білих - дівчата веснами ходять,
В чорних - бабусі осені ждуть.
Все нам на долі збутися мусить!
Мрія - без края, світ - без кінця!
Ой, Україно, рідна матусю!
Як тобі хустка ця до лиця!

Цікаві факти:

- У поетеси було важке дитинство. Батько загинув ще до її народження… їй довелося пережити важкі повоєнні роки. Щоб не померти з голоду, Ганна збирала на стерні колоски.

- До школи дівчинка ходила кожного дня за 6 км.

- Вірші почала складати, ледве навчившись читати. А публікувати їх почала з 1966 року. Їй тоді було 25 років.

- Була знайома з Олесем Гончаром.

- Ганна Чубач багато подорожувала. Була в Америці, в Німеччині, на Кубі. Зустрічалася з Фіделем Кастро, його братом. Улюблене місто в Європі — Прага.

- Ганна Танасівна автор близько 60 книжок для дорослих і дітей, понад 500 пісень, музичної абетки «Алфавітні усмішки», композитором якої є Олександр Білаш, музичної казки «Пані Киця» та багатьох ілюстрованих оригінальних абеток.

- Її творчість занесено до світової скарбниці «Література ХХI століття».

- Ганна Чубач – лауреат всеукраїнських літературних премій імені Павла Усенка, Марусі Чурай, С. Гулака-Артемовського та міжнародної премії «Дружба».

- Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.

І трохи світлин нашої культурної свіпраці  різних років з незабутньою українською поетесою, Ганною ЧубP1020771ач:

P1020792P1020789P1020785P1020784P1020787P1010786IMG_9953