2 серпня — свято пророка Іллі

72_mainДень пам’яті пророка Іллі припадає на 2 серпня. Він вважається покровителем дощів і блискавок, а також воїнів.

 Історія свята

Це не тільки церковне свято багате на традиції і прикмети. Зазначимо, що католицька церква вшановує пам’ять пророка взимку – 16 лютого.

Пророк Ілія – особистість унікальна у всіх сенсах. По-перше, саме цей святий був одним з найпопулярніших у наших предків. Адже він є покровителем землеробства, повелителем грому і дощу. І якщо потрібен був дощ на поля, то молилися саме йому.

Дівчата віддавна просили у пророка Іллі хорошого чоловіка, а селяни – дощів під час посухи. Також молитва, звернена до нього, допомагає досягти успіху в будь-якій справі і позбутися хвороб.

Варто нагадати, що за часів язичництва слов’яни 2 серпня відзначали Перунів день – бога грому і військової доблесті. Але після хрещення Русі його «переписали» на День пам’яті пророка Іллі – володаря грому, небесного вогню, дощу, врожаю, родючості і воїнів. Ілля — «грізний святий».

Вважається, що він несеться небесами на колісниці, пускаючи блискавки у тих, хто не бажає дотримуватись закону Божого.

Який він – пророк Ілля?1533134202_hlias41

Наші предки вважали, що це грізний старий, громом і блискавкою карає грішників, але при цьому милостивий до бідних і праведних. Тому-то саме на день пам’яті пророка наші предки і керувалися масою заборон, які б допомогли уникнути гніву праведного Іллі і при цьому відстрочити день смeрті.

Святого Іллю вважають одним із найбільших пророків Старого Заповіту. Родом із Палестини ІХ століття до Різдва Христового.

За переказами, коли майбутній пророк народився, його батько побачив видіння, що достойні мужі вітали дитину, пеленали його вогнем і годували полум’ям. Своє життя Ілля присвятив служінню Богові, жив здебільшого у пустелі, постив та молився. За свою службу на славу Бога був живим узятий на небо у вогненній колісниці.

За народною міфологією, Ілля є наступником Перуна, повелителем дощів, грому і блискавок.

За давніми віруваннями, він, сердитий та строгий, роз’їжджає на своїй колісниці і карає неправедних: «Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде». Одночасно Ілля уособлює щедрість і родючість. Його молитви, згідно із Святим Письмом, повертали людей до життя. Існує народна легенда, що коли нечиста сила повстала проти Бога, то Господь наказав Іллі прогнати її з неба. З того часу Ілля ганяється за бісами і пускає в них огненні стріли: громи і блискавку.

Традиції на Іллі

У православних храмах 2 серпня моляться і проводять богослужіння в ім’я пророка Іллі.

У наших предків були свої традиції та звичаї на Іллі: у цей день сусідні села влаштовували спільні трапези. Крім того, в це свято було прийнято роздавати їжу бідним та безпритульним.

Також День Іллі був пов’язаний з початком жнив. Вважалося, що саме в це свято закінчується літо і починається осінь. У цей день під заборону потрапляли польові роботи – пророк може вразити таку людину блискавкою.

Ніч на Іллю наші предки називали «горобиною», оскільки висока ймовірність того, що будуть блискавки й грім, а птахи почнуть дивно поводитися, врізаючись у зустрічні предмети.

На Іллі і після нього купання у водоймах – під забороною: вода стає дуже холодною – можна застудитися, а також в ній в це свято можна зустріти всяку нечисть.

У свято Іллі вмиваються джерельною водою: це захищає від хвороб і пристріту.

Крім того, в День Іллі не можна було відпускати домашніх тварин на вулицю, щоб нечиста сила не вселилася в них. Вважалося, що саме в цей день Ілля роз’їжджає на колісниці по небу і метає стріли-блискавки на всю нечисть, а наші предки вважали, що ці істоти могли вселитися у тварин.

Напередодні Дня Іллі проводили обкурювання городу, худоби, полів і житла ладаном, щоб блискавка не влучила.

1533134190_proroka-illi1

Отже, в День Іллі не можна:

працювати в полі і вдома;

голосно кричати і співати – може вдарити блискавка;

лихословити і допускати погані думки;

випускати на вулицю домашніх тварин;

в цей день не можна стояти під деревом – може вдарити блискавкою;

не можна стояти на перехрестях, бо там збирається нечисть;

купатися.

1533134140_illia-e15009881681471

Прикмети на Іллі:

З Дня Іллі купатися не можна – Ілля в воду напісяв

До Іллі люди купаються, а після нього з річкою прощаються

З Іллі вода холодна

Зі свята Іллі вода все холодніша

Якщо чути грім, то Ілля небеса об’їжджає на своїй колісниці

Іллею жнива починаються, а закінчується літо

Якщо в Іллі пожежа трапиться, то до води у вогонь молоко ллють, щоб далі не розійшовся

Не можна працювати на Іллі у полі — небесним вогнем поїсть

До Іллі навіть поп дощику не випросить а після нього баба своїм фартухом нажене

Після Іллі ніч темна і особливо довга

Хто потрапив у цей день під дощ, той запасся здоров’ям на весь рік

Хто в цей день копиці рахує, той скоро все добро розгубить

Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю, якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.

Цілий день сонячно – на недорід.

Минув Ілля – чекай гнилля.

На Іллю з’являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з’являться в обід – добре вродять середні посіви, хмари з’являться надвечір – добре вродять пізні посіви.

2361

Прислів’я і приказки про свято Іллі:

Тільки до Іллі добрі рої, а по Іллі повісь роя на гіллі.

До Іллі зробити сіно – наче пуд меду в нього вкласти.

До Іллі сіно і під кущем сушать, а після Іллі й на кущі не сохне.

З Ілліна дня ніч довга, а вода холодна.

Ілля на полі копи лічить.

До Іллі хмари ходять за вітром, а з Іллі – проти вітру.

На Іллі до обіду літо, а після обіду осінь.

На Іллі новий хліб на столі.

Як прийде Ілля, то наробить у полі гнилля.

Молитва пророку Іллі

О святый пророче Божий Илие, моли о нас Человеколюбца Бога, да подаст нам, рабам Божиим (имена), дух покаяния и сокрушения о гресех наших, и всесильною Своею благодатию да поможет нам пути нечестия оставити, преспевати же во всяком деле блазе, и в борьбе со страстьми и похотьми нашими да укрепит нас; да всадит в сердца наши дух смирения и кротости, дух братолюбия и незлобия, дух терпения и целомудрия, дух ревности ко славе Божией и о спасении своем и ближних доброе попечение. Отврати от нас предстательством твоим праведный гнев Божий, да тако в мире и благочестии поживше в сем веце, сподобимся причастия вечных благ во Царствии Господа и Спаса нашего Иисуса Христа, Ему же подобает честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, во веки веков. Аминь.

ДЖЕРЕЛО