19 серпня – Яблучний Спас: що треба святити і що не можна робити в це свято

top-photoУ середу, 19 серпня, віряни святкують Яблучний Спас, або як ще називають це свято Преображення Господнє. За звичаєм, на Яблучний Спас освячують яблука, груші, виноград, сливи, мед. Також можна святити жмут колосся жита і пшениці, таким чином прославляючи різноманітне багатство природи, – пише 24 канал. У народі є така приказка: “Яблучний Спас – пішло літо від нас”. Саме після другого Спасу можна вже відчути перший подих осені, свіже прохолодне повітря, а подекуди й пожовкле листя…

Що не можна робити на Яблучний Спас

У давнину вважалося, що у цей день не можна їсти яблука, поки вони не будуть посвячені у церкві. Також на Яблучний спас не можна робити ніяких робіт по дому, зокрема, шити. Українська приказка говорить: хто на Спаса шиє – до кінця днів сльози ллє.

Існує заборона їсти яблука до початку Спаса жінкам, які втратили дітей. За повір’ям, якщо батьки не їли яблук до Спаса, то дітям на небесах роздадуть гостинці в цей день.

На Яблучного Спаса заборонено купатися у водоймах. Також в цей період триває Успенський піст, тож варто обмежити вживання їжі тваринного походження. Відмовтеся від м’ясних та молочних продуктів, жирної їжі та алкоголю. 19 серпня – це єдиний день, коли дозволено в їжу вживати рибу та морепродукти.

За прикметами, цього дня не можна вбивати комах і проганяти їх, адже вважається, що якщо на руку двічі сіла муха, то весь рік людину буде супроводжувати удача.

Традиції на Яблучний Спас

На Яблучний Спас заведено запікати яблука, пекти пироги і млинці з яблуками. З яблук також можна приготувати компот і варення.

З давніх-давен вважалося, що яблука, вжиті на Яблучний Спас, приносять здоров’я і достаток. Також на свято варто збирати урожай, адже за народною традицією, урожай, що залишився після Спаса, вже не принесе користі здоров’ю.

Прикмети на Яблучний Спас

Яблучний Спас називають днем зустрічі осені і перетворення природи. Народні прикмети говорять, що 19 серпня можна передбачити погоду на наступний сезон. Якщо день сонячний і безхмарний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий, то варто чекати осінь мокру. А ось ясний день віщує морозну зиму з хуртовинами.

Крім того, заведено вважати, що після 19 серпня ночі стають набагато холоднішими.

Джерело