14 березня – День українського добровольця!

20190314102748Хоч це Свято і є новим для національного календаря України, проте явище, якому воно присвячено, споконвіку супроводжує дружній український народ. Яскрава національна риса, благословення і традиція українського народу – бути небайдужим до свого сьогодення та майбуття, до долі своїх дітей, честі і пам’яті своїх славних батьків.

Череда сучасних подій, які підштовхнули офіційні державні структури до створення цього Дня, ще далека від завершення. Вони мали свій початок з глибокої підготовки “братнім” північним сусідом чергової агресії і окупації українських земель. “Робота”, яку він провів у цьому напрямку була майже успішною. З кінця 2013 року і особливо з 20-х чисел лютого 2014 року це вже було неможливо приховати. Почалася окупація Кримського півострова.

Офіційна державна машина демократичної України, яка ще не оговталася від системної кризи кремлівських резидентів, як втім і широке міжнародне співтовариство, відчула справжній шок. Да і держава агресор знаходилася в числі “гарантів” суверенітету і територіальної цілісності України.

Часу на повноцінну офіційну координацію для повномасштабної протидії цій агресії просто не було, тим більш агресор став шантажувати світове співтовариство нанесенням ядерних ударів по території Європи та України. У цей, один з найскладніших для країни і світу моментів історії, Україні першими на допомогу прийшли саме прості українські добровольці.

У пояснювальній записці до Постанови Верховної Ради України № 4261 «Про встановлення Дня українського добровольця» повідомляється, що саме в цей день – 14 березеня 2014 року на полігоні в Нових Петрівцях вже більше 500 бійців самооборони Майдану (Народного Віче) почали підготовку до участі в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність України.

h_ua_den_dobrovolcaВійськовими патріотами України по всій країні в найкоротші терміни відкривалися буквально імпровізовані, життєво необхідні для збереження держави Україна підготовчі навчальні центри, створювалися величезні черги в військкомати, приводилася в бойову готовність техніка, налагоджувалися шляхи постачання і т.і. Саме добровольці першими виступили проти агресора, зіткнувшись з російськими силами ССО, ГРУ і ФСБ лицем до лиця.

Агресор став стрімко втрачати ініціативу, а захоплені населені пункти східної України стали звільнятися від загарбника. Це дало необхідний час нашим доблесним українським військовим частинам і державі організувати ефективну систему і лінію оборони від регулярної російської армії на лінії кримського перешийка і більш ніж 400 кілометрів східних кордонів, через які і почалося криваве військове вторгнення. Агресор був зупинений, захопивши тільки частину донецької та луганської областей.

Офіційні джерела вказують, що «День українського добровольця», це свято на честь українських добровольців, що відзначається в Україні 14 березня. В цей день 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований 1 Батальйон оперативного призначення Національної гвардії України ім. Кульчицького.

День установлений 17 січня 2017 року Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

За відповідну постанову № 4261 «Про встановлення Дня українського добровольця» на пленарному засіданні українського парламенту проголосував 231 народний депутат.

Постановою рекомендовано Кабінету Міністрів розробити із залученням громадськості, а також активних учасників добровольчих формувань, які брали участь у Революції гідності (листопад 2013 — лютий 2014), та затвердити в місячний термін із дня прийняття постанови комплексний план заходів з відзначення на державному рівні Дня українського добровольця. Зокрема передбачено проведення щороку заходів із належного вшанування подвигу українських добровольців; проведення у навчальних закладах, військових частинах, закладах культури тематичних заходів, бесід про масові акції громадського протесту в Україні, що відбувалися в листопаді 2013 — лютому 2014 року, та про участь у них добровольчих формувань.

150px-День_українського_добровольця_аверс 150px-День_українського_добровольця_реверсДо Дня українського добровольня Національним банком України випущена пам’ятна монета номіналом 10 гривень. Монету введено в обіг 12 березня 2018 року. Вона належить до серії «Збройні Сили України». На аверсі монети розміщено: угорі на рельєфному тлі — напис «УКРАЇНА», під яким — малий Державний Герб України, ліворуч і праворуч від якого цифри року карбування — «2018»; у центрі — стилізовану композицію: над схрещеними мечами зображено Фенікса як символ відродження; унизу — логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України та півколом номінал — «ДЕСЯТЬ ГРИВЕНЬ». На реверсі монети на рельєфному тлі зображено карту України з написом «ХТО, ЯКЩО НЕ МИ»; по колу розміщено напис «ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ». Художники: Таран Володимир, Харук Олександр, Харук Сергій. Скульптор — Атаманчук Володимир.

До Дня українського добровольця відділом обслуговування користувачів КЗ КОР “КОБЮ” розроблена патріотична виставка для усіх категорій читачів “Мужність і патріотизм бійців-добровольців”. Ознайомитись із повною виставкою можна у біблітеці. Світлини окремих екземплярів:

изображение_viber_2021-03-12_12222-23-06изображение_viber_2_12-23-04изображфіавіаі3-12_12-23-06

Науково-методичним відділом представлені виданння бібліотеки, з якими можна ознайомитись на сайті:

Революція гідності : методико-бібліографічні матеріали / [уклад. Н. О. Кліменко]; Київська обласна бібліотека для юнацтва. – К., 2015. – 48 с.;

- «Українська армія: відродження»: інформаційно-методична довідка / [уклад. Н. О. Кліменко]; Київська обласна бібліотека для юнацтва. – К., 2015. – 30 с.

 ОбложкаревгіднУкр_армія

З Днем українського добровольця!

Джерело

Постанова

Уніан

Укрінформ

Газета “День”