«Пригоди кличуть»

Sergiy-OksenikДо 70-річчя від дня народження Сергія Оксеника

Іванюк Сергій Семенович (літературний псевдонім Сергій Оксеник) – український письменник, літературознавець, журналіст, критик і перекладач, кандидат філологічних наук.

Сергій Іванюк був одним із тих, хто відроджував Києво-Могилянську академію. Після її відкриття у 1992 році став деканом гуманітарних наук, а з 1994 по 2000 роки був ректором навчального закладу. До останнього працював на кафедрі літературознавства НаУКМА, був одним із улюблених викладачів серед студентів. У 2006 році очолив редакцію журналу для підлітків «Однокласник». Писав твори для дітей під псевдонімом Сергій Оксеник. Сергій Іванюк був першим, хто запропонував на наших теренах авторський курс із літературної творчості й більш як 20 років успішно читав його в НаУКМА. Для численних слухачів курсу, багато з яких є зараз активними авторами й авторками, він став справжнім гуру письма. Зараз курс викладає учень Сергія Іванюка й уже доволі відомий письменник Мирослав Лаюк.

Автор пригодницьких повістей для підлітків «Лісом, небом, водою», які вийшли друком у видавництві «Коник». Третя частина роману, «Інженер», а також перевидання перших двох («Лисий» і «Леля») побачили світ у видавництві «Смолоскип». За легендою, Сергій Іванюк, відпочиваючи на дачі зі своїм кумом, знайшов машину часу, а в ній – рукопис, автором якого є Сергій Оксеник. У передмовах до своїх творів Іванюк запевняє читачів, що лишень розшифрував рукопис «Лісом, небом, водою» та долучився до його видання. Трилогія «Лісом. Небом. Водою» – це повноцінне українське фентезі, фольклорний підтекст якого переплітається з тематикою протистояння корисливості та справедливості, ненависті та доброти. Воно цікаве не лише дітям, але й дорослим.

Кожен твір письменника охоплює увагу читача буквально з самого початку читання, і вже не відпускає до кінця. Можливо, причиною цього є літературознавча професія Сергія Іванюка. Він умів заторкнути струни душі малих читачів, а це, як відомо, дуже і дуже непросто. Не секрет, що не кожен зважиться писати для дітей – вони не сприймуть нещирості і не здатні брехати.

17 квітня 2018 року відбулась презентація його роману «Вбивство п’яної піонерки». Роман письменника, «Вбивство п’яної піонерки», високо оцінили критики. За детективним сюжетом про загадкову смерть дівчинки, в розслідуванні якої беруть участь як дорослі, так і діти, ховається невблаганний опис радянської дійсності. В деталях передана атмосфера кінця 1950-х років лише доповнює її та надає рельєфності. Автор без особливих сентиментів розкриває перед нами радянське минуле, підкреслюючи, що воно було засноване на брехні, нещирості, бажанні вислужитися перед вищим керівництвом. На фоні дорослих, отруєних цією дійсністю, єдиними позитивними героями виглядають саме діти.

До ювілею письменника пропонуємо переглянути наш бук трейлер, створений за мотивами роману Сергія Оксеника «Вбивство п’яної піонерки»

 

Підготувала Людмила Соколовська,

завідувач інформаційно-бібліографічного відділу