Ваша Саломея

1

Віртуальна виставка

до 150-річчя  від дня народження

Соломії Крушельницької

 

 

23 вересня 1872 року в селі у селі Білявинці на Тернопільщині, народилася  Соломія Крушельницька. Видатна українка, яка прославилася на весь світ завдяки своєму оперному співу. За життя визнана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття. Співати з Крушельницькою на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін та інші імениті тогочасні виконавці.

Після кожної прем’єри критики давали українській оперній співачці Соломії Крушельницькій новий театральний псевдонім. Її називали неперевершена Аїда, найпривабливіша Батерфляй та єдина у світі Джоконда. Контракти на виступи надходили з нью-йоркської «Метрополітен опера», лондонського «Ковент-Ґардена», а в італійській «Ла Скалі» її приймали, як свою. Там досі висить її портрет. Запрошуючи українку, оперні агенти отримували практично 100-відсоткову гарантію аншлагів. Зафіксований випадок, коли після виступу її 17 разів запрошували на біс.

Соломія Крушельницька не мала жодних обмежень у виборі репертуару: вона не тільки володіла неперевершеним сопрано у три октави, а ще й могла співати на восьми мовах. В репертуарі співачки були найрізноманітніші за формами та жанрами твори багатьох композиторів різних епох і народів: від Монтеверді до Сезара Франка, від Моцарта до Мусоргського і своїх сучасників – Піцетті, Рахманінова, Лисенка. Вона завжди включала до своїх програм українські народні пісні, які безмежно любила, твори українських композиторів М.Лисенка, С.Людкевича, О.Нижанківського, А.Вахнянина, Д.Січинського, В.Матюка та ін.

Співачка не допускала, аби хтось неправильно вказав її походження, і завжди підкреслювала його, тож після своїх концертів часто знайомила публіку з українськими народними піснями.

 

Віртуальна виставка містить біографію співачки, фото сценічних образів, аудіо-записи співу Соломії Крушельницької та відеозаписи телепередач присвячених її життю та творчості. Довідкова частина виставкибіобібліографію, анотований список літератури наявної в фондах КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для юнацтва» та писок джерел з періодичних видань.

23..3.

Запрошуємо до перегляду!

 

 

Віртуальну виставку підготовлено працівниками інформаційно- бібліографічного відділу, завідувач Людмила Соколовська

КЗ КОР «Київська обласна бібліотека для юнацтва».