“Кожен на своєму маленькому фронті, крок за кроком, наближає нашу омріяну перемогу!” (Інтерв’ю директора КЗ ІСР «Іванківська публічна бібліотека»

изображение_viber_2022-08-31_18-43-22-190Обласне вільне інтерв’ювання «Київщина: 1 місяць, 1 тиждень, 1 день»

24 лютого росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. Київська область одна з перших зазнала російської навали. З 24.02 по 01.04. Іванківська селищна територіальна громада була тимчасово окупована рашистами. «руський мир», що прийшов на нашу землю, приніс нашим співвітчизникам багато страждань та розрухи. Не обійшла ця біда і нас, бібліотекарів…

Окупанти завдали чималих збитків бібліотекам нашої громади. Із 43-х бібліотек територіальної громади  ̶  22 зазнали пошкоджень різного ступеню: вибиті вікна, двері, ушкоджені фасади та дахи, тріщини в стінах, тощо. Одна бібліотека, Підганенська, знищена повністю унаслідок тимчасової окупації та інтенсивних артилерійських обстрілів у лютому-березні 2022р. Ці заклади утратили комп’ютерне та інше обладнання, значну частину книжкового фонду, що викрали та знищили окупанти.

У період окупації бібліотеки не працювали, хоча дехто із сільських бібліотекарів видавали книги бажаючим односельчанам, адже книга для них була неабияким помічником у психологічному розвантаженні.

Після деокупації бібліотеки поступово повернулися до звичайного режиму роботи. Бібліотечні працівники власними силами почали відновлювати пошкоджені приміщення. І, звичайно, виконувати свої професійні обов’язки, обслуговуючи користувачів. А користувачі, як ніколи, йдуть до бібліотеки не тільки за книгою, що має терапевтичний ефект, а й за психологічною підтримкою, порадами та спілкуванням.

Як і більшість українців, ми, бібліотекарі, робимо все, щоб допомагати мешканцям громади, особливо дітям, пережити страхіття війни та вийти з цього стану сильнішими і кращими.

Бібліотеки оперативно трансформувались у волонтерські центри допомоги фронту та тимчасовим переселенцям, односельчанам. Бібліотекарі активно долучаються до волонтерства, часто цілими сім’ями: плетуть маскувальні сітки, готують їжу для тероборонівців, збирають і розподіляють гуманітарну допомогу, тощо. Саме бібліотеки є тим місцем, де об’єднуються всі: бібліотекарі і завідуючи клубами, робітники і пенсіонери, дорослі і діти. Кожен на своєму місці, на своєму маленькому фронті, робить те, що може,  ̶  на що має ресурси і можливості, наближаючи крок за кроком нашу омріяну перемогу!

Наталія Лугиня,

директор КЗ ІСР «Іванківська публічна бібліотека»