ЯК НЕ ПЕРЕТВОРИТИ ПЛАНЕТУ НА ЗВАЛИЩЕ: ІНСТРУКЦІЯ

Незважаючи на те, що в Україні вже прийнято закон про сортування, реально ще досить незначний відсоток українців справді сортують свої відходи. Але навіть якщо кожен ретельно почне сортувати сміття, усього цього буде замало.content_full

Адже ми так звикли до реклами, акцій і порад від різних “експертів”, що досить часто купуємо те, що нам зовсім не потрібно. Але я пропоную подивитися на цю проблему з іншого боку і підключити фінансову складову. Адже чи помічали ви, що найбільше сміття виходить з насправді непотрібних та дешевих речей? Тож для того щоб зекономити гроші й зберегти довкілля, варто дотримуватися лише 5 правил.

Плануй покупки

Вже близько року я спостерігаю за одним ютуб-каналом, де авторка розповідає про мінімалізм. А зачепила вона мене своїм підходом до формування гардеробу. На кожен сезон жінка лишила лише 10 речей (не враховуючи верхнього одягу) і при цьому демонструє по 40 дуже гармонійних образів. Я ж відкрила власну шафу й побачила стоси речей, які не пасують одне до одного і взагалі не зрозуміло, за якою логікою придбані. При цьому індустрія моди є однією з 10 найбільш шкідливих для довкілля. Тож тут напрошується логічний висновок: покупки одягу треба планувати.

Я, наприклад, склала список усього необхідного для базового гардеробу, відмітила, що вже маю, та виписала, що дійсно потрібно купити на кожен сезон. До того ж стала значно прискіпливіше ставитися до якості речій. Як результат, покупок стало менше, а користі з них значно більше. Нові речі справді носяться і приносять радість.

Звісно, це відобразилося й на бюджеті. Також варто писати списки покупок і перед походом в супермаркет. Якщо вважаєте це недієвим, порахуйте скільки ви заплатили за ті продукти, які опинилися в сміттєвому відрі минулого тижня.

Дивись на все як на ресурс

Якщо виявили непотрібні речі, варто подумати, кому вони можуть знадобитися. Щось можна продати та поповнити свій гаманець, а щось — обміняти або й просто віддати. І не варто нехтувати дрібним доходом. Наприклад, якщо ви почнете здавати макулатуру, то не лише дерева рятуватимете, але й незначне поповнення гаманця відбудеться. Так само слідкуючи за різними сайтами обміну, можна дешево або й задарма отримати потрібні речі й віддати те, що вже не приносить радості. А для любителів книг сайти по обміну — взагалі знахідка. Це чудовий варіант прочитати все, що хочеться та ще й зекономити.

До того ж ресурсом можуть стати навіть залишки продуктів. Якщо ви вирощуєте квіти чи маєте ділянку, то компостування дозволить безкоштовно отримати екологічне добриво для рослин.

Проявляй фантазію

Для багатьох речей, які відправляються на смітник, можна придумати варіант повторне використання. Скляна тара чудово підходить для зберігання круп, приправ, чаю чи кави. А металева банка з під кави після незначного чаклування перетворюється на підсвічник чи підставку для ручок. Так само можна перешивати одяг, власноруч робити органайзери тощо. Цей список можна продовжувати вічно.

Ремонтуй

Ми звикаємо до одноразових речей і навіть не помічаємо, як викидаємо те, чим ще можна користуватися. Старий комод можна освіжити завдяки декупажу або просто розфарбувати, стільці — оббити новою тканиною, а одяг — здати в ательє. Перш ніж щось викинути й купити нове, подумайте, можливо, цю річ ще можна відремонтувати. 

Обирай багаторазові речі

Можна ж купити багаторазову ручку й просто міняти в ній стержні. Звісно, якщо ручка вам потрібна лише кілька разів на місяць, то ця економія непомітна. Але якщо йдеться про школярів чи студентів, то за рік це таки буде певна сума, яку можна витратити на щось більш цікаве.  

Покористуйтесь цими правила місяць і ви помітите, що сміття виносити потрібно значно рідше, а зекономити вдається більше ніж звичайно.  При цьому відмовлятися ні від чого не потрібно.

Спеціально для UaModna підготувала Катерина Савенко.

Джерело