Юрій Андрухович та Сергій Жадан стали лауреатами премій

630_360_1574434530-792Український поет, письменник і перекладач Юрій Андрухович став лауреатом відомої Премії Гейне міста Дюссельдорфа за 2022 рік. Про це повідомляє Westdeutsche Zeitung“Дюссельдорф, місто народження Гейне, вшановує рішучого захисника європейських цінностей, який відданий вільній і незалежній Україні з тісними зв’язками з Європою”, – заявив мер міста Стефан Келлер. Нагорода, за його словами, є нагадуванням «продовжувати виявляти солідарність з Україною та українським народом». 

«Для мене велика честь від такої уваги з боку Німеччини», — відповів 62-річний автор.

Андрухович був «одним із провідних українських прозаїків, поетів та есеїстів сучасності», яких обирало журі. «Почуття іронії та гротеску характеризувало його творчість у кращих традиціях Гейне. Андрухович пристрасно відданий європейській ідеї та представляє ідентичність України як культурної нації. Він нагадує Європі, що свобода і права людини стоять на передовій оборони України», – пояснили свій вибір члени журі.

Андрухович став відомий, серед іншого, своїми есеями, в яких критично та іронічно описував пострадянську дійсність України. Під враженням від незаконної анексії росією українського півострова Крим у 2014 році того ж року видав антологію «Євромайдан. Що поставлено на карту в Україні».

Лауреат нагороди також перекладав українською мовою вірші Райнера Марії Рільке, прозу Роберта Вальзера та Бориса Л. Пастернака, Шекспіра. У 2014 році він обійняв посаду професора славістики та центральноєвропейської літератури імені Зігфріда Анселда в Університеті Гумбольдта в Берліні.

Премія, яка становить 50 тисяч євро, буде вручена Андруховичу на церемонії 13 грудня з нагоди 225-річчя Генріха Гейне. Премія Гейне, яка присуджується кожні два роки, названа на честь поета Генріха Гейне (1797-1856), який народився в Дюссельдорфі.
1666276977-153Тим часом український письменник Сергій Жадан отримав премію імені Серхіо де Молла, яку в Польщі присуджують за вагомий внесок у боротьбу за права людини. Грошову складову премії митець інвестує в оборону Харкова. Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики в Телеграмі“Премією імені Серхіо де Молла відзначають у Польщі за вагомий внесок у боротьбу за права людини, названа на честь бразильського дипломата Серхіо Віейра де Молла, що більше 34 років працював в ООН. Він загинув під час вибуху у будівлі ООН у Багдаді 19 серпня 2003 року”.

Як зазначив Жадан, сьогодні для України питання боротьби за власні права і свободи є нагальним, бо “російські окупанти позбавили них тисячі наших співвітчизників”. Водночас він підкреслив, що грошову складову премії в розмірі 10 000 злотих він інвестує в оборону Харкова.

Джерело
Джерело