Шарль Перро – основоположник жанру літературної казки

97483029Шарль Перро (народився 12 січня 1628 року в Парижі, помер 16 травня 1703 року також в Парижі) – французький письменник епохи класицизму, поет і критик, основоположник жанру літературної казки.

Народився в багатій аристократичній родині. Він відвідував найкращі школи країни. Перш ніж розпочати кар’єру в державних службах, Перро вивчав право. Був генеральним контролером сюрінтендатства королівських будівель. У 1660-х роках він багато в чому визначав політику двору Людовика XIV в області мистецтв. Крім того, був співзасновником Академії наук і брав участь у реконструкції Академії образотворчих мистецтв.

Його брат, Клод Перро, був архітектором, лікарем і фізиком, членом Французької академії наук.

Шарль Перро – найцікавіші факти

• Біографи Шарля Перро зазвичай називають його казкарем, хоча він писав і інші твори, і був навіть літературним критиком, причому дуже талановитим. Сам він часто журився, що «казки зруйнували його життя», і шкодував, що взагалі взявся за цей жанр. Письменник стверджував, що «казкаря» люди перестали сприймати як серйозного літератора.

• Життя Шарля Перро було не надто щасливим, незважаючи на те, що йому протегував французький король Людовик XIV. Син його був заарештований за бійку із вбивством, і потрапив до в’язниці. Письменнику вдалося визволити його звідти, відправивши подалі від двору, в діючу армію, але незабаром його син загинув у битві.

• Творчість Шарля Перро широко відома, але найзнаменитішим його твором є збірка «Казки матінки Гуски». Втім, лише одну з них він придумав повністю самостійно, а інші сім являють собою творчу переробку народних сказань. Сам письменник і не стверджував, що придумав їх всі сам.

• Спочатку «Казки матінки Гуски», що несподівано стали настільки популярними, були видані під ім’ям сина Шарля Перро. Сам він не бажав пов’язувати своє ім’я з жанром казок, який тоді вважався чимось низькопробним. Але саме з цієї збірки почалася справжня популярність казок у Франції, і у нього з’явилося безліч наслідувачів.

• Творчість Шарля Перро справила величезний вплив на розвиток всього казкового жанру в подальшому. Такі відомі на весь світ казкарі, як брати Грімм і Г. К. Андерсен, самі зізнавалися, що саме твори знаменитого француза служили для них джерелом натхнення і ідеалом, до якого потрібно прагнути.

• Казки Шарля Перро лягли в основу безлічі інших творів. За їх мотивами знімалися мультфільми і кінострічки, їх перетворювали в пісні, балети і опери… Правда, все це сталося вже через багато років після смерті письменника. Втім, він і за життя не був обділений ні славою, ні повагою.

• При королівському дворі письменник користувався великим впливом. До його думки в літературних питаннях прислухався сам Людовик XIV, і, отже, все його оточення. Король навіть призначив казкаря главою тільки-тільки заснованої «Академії написів і витонченої словесності», тобто «літератури і поезії».

• В Російській імперіїї вперше отримали можливість познайомитися з казками Шарля Перро у 1768 році, коли вони були переведені на російську мову і видані в країні. З тих пір вони пережили безліч нових перекладів і перевидань, при цьому незмінно залишаючись популярними.

• В оригіналі деякі казки Перро містять в собі чимало кривавих подробиць, якими в наш час дітей вважають за краще не лякати. Тому, у міру посилення цензури, ці твори раз по раз змінювалися, стаючи все більш і більш «добрими».

• До казкового жанру літератор прийшов далеко не відразу. Спочатку його більше цікавила поезія, і першим твором Шарля Перро стала поема «Стіни Трої, або Походження бурлеску». Написав він її у 15-річному віці, але вона пройшла майже непоміченою для публіки. А взагалі він вважав найкращим літературним жанром романи в прозі або у віршах.

ДЖЕРЕЛО