Чиста енергія для всіх в Україні

5 червня – День охорони навколишнього середовища

cleanenergy

Україна муситиме впровадити кращі світові практики з розвитку енергетики.  Рада міністрів Енергетичного Співтовариства ухвалила пакет енергетичного законодавства ЄС “Чиста енергія для всіх європейців” (Clean Energy Package). Україна, як членкиня Співтовариства, так само зобов’язана його впроваджувати. То які зміни чекають на наш енергетичний сектор?

Цей енергопакет (4-й Енергетичний пакет ЄС) був затверджений ЄС ще у 2019 році. У ньому зібраний ряд Директив з вимогами до організації внутрішніх та зовнішніх енергоринків. Він має  прискорити перехід Євросоюзу на “зелену” енергетику і зосереджений на:

  • скороченні викидів парникових газів;
  • посиленні критеріїв сталості біопалива та виробництва енергії з біомаси;
  • підвищенні частки відновлюваної енергетики (ВДЕ) в опаленні;
  • контролі енергоефективної реконструкції будівель та постійному оновленні житлових будинків задля економії енергії;
  • підвищенні рівня залученості громадян до енергетичної трансформації.

Громадяни можуть долучитися у таких ролях:

  • проз’юмери – громадяни, що не тільки споживають енергію, але й виробляють її;
  • енергетичні кооперативи – спільне володіння енергетичними потужностями об’єднанням громадян.

Ми як громадська організація, що опікується справедливою енергетичною трансформацією, підтримуємо впровадження Директив 4-ого Енергопакету в Україні. Бо саме розвиток малої ВДЕ-генерації принесе багато переваг громадянам/-кам, як-от прозорість та демонополізація ринку електроенергії, збреження коштів у громадах, а не у кишенях великого бізнесу, енергетична незалежність та безпека. Наразі ж сектор малої ВДЕ-генерації в Україні займає критично малу частину енергоринку.

У липні минулого року дослідження ринку ВДЕ-електростанцій до 1 МВТ, проведене Спілкою Активних Споживачів і Проз’юмерів та Коаліцією “Енергетичний перехід”, до якої входить і Екодія, показало, що їхня сукупна потужність становить тільки 2,48% від загальної потужності ВДЕ-електростанцій в Україні (станом на червень минулого року). Громади та малі учасники ринку електроенергії майже не залучені до енергоринку.

Одні з основних причин повільного зростання цього сектору — надто складні вимоги для малих виробників, зокрема і щодо подання звітності. Цю проблему можна вирішити через підвищення гранулярності енергоринку – тобто формування вимог до виробників енергії залежно від їх масштабів та впливу на енергосистему.

Саме тому Екодія та Коаліція «Енергетичний перехід» у партнерстві із Громадською спілкою «Асоціація сонячної енергетики України» звернулися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з рекомендаціями щодо спрощення форм звітності для малих сонячних електростанцій.

Це стане одним з перших кроків у впровадженні гранулярного підходу у розвитку ВДЕ в Україні.

Імплементуючи Директиви Clean Energy Package, країна зможе досягти ефективності у енергоспоживанні, надати нові стимули до розвитку малих ВДЕ-проєктів та дійсно зробити великий внесок у подолання кліматичної кризи.

Більше інформації Ви можете дізнатися за посиланням

ДЖЕРЕЛО