У Києві відкрили виставку про українську народну ляльку (відео)

630_360_1620380773-360Музей просто неба в Пирогові представив виставку “Народна лялька. Відродження традицій”. Про сучасне становище давнього атрибута української культури повідомила наукова співробітниця відділу виставкової роботи НМНАПУ й кураторка проєкту Ольга Жураківська: “Лялька характерна для всіх регіонів України. Оскільки це найпростіше, що можна зробити зі шматочка тканини та природних матеріалів”.

За словами пані Ольги, попри усталене уявлення про ляльку як оберіг, цей предмет найперше виконував ужиткові функції, зокрема, іграшки чи смоктушки: “Будь-яка дитина могла скрутити собі з трави, соломи або шматочків тканини цю ляльку: невеликого клаптика достатньо, аби перемотати одним кутиком горішок, кашанчик, жолудь тощо у вигляді голівки, а потім стилізувати шийку або талію – і у вас готова ігрова вузлова лялька. Інколи мами робили ляльки з розжованим м’якушем хліба й використовували їх як смоктушку”.

Кураторка виставки підкреслила, що оберіг мав дотичну технологію виготовлення, але відрізнявся матеріалом – таку ляльку робили з соломи та колосків, у голівку вкладали зерно або хрестик, залежно від мети, заразом хрестик вимотувався й на обличчі виробу. Зазвичай руки ляльки простягалися в небо, що уособлювало божество – берегиню.

За словами пані Жураківської, інтерес до мотанки як предмета дослідження зріс в Україні зі здобуттям незалежності. За радянських часів підтримати та зберегти традиції лялькарства допомагали українські емігранти, які проживали в Канаді“Діаспора брала активну участь у відродженні й збереженні традицій, особливо канадська – українці, які виїхали ще в першу хвилю еміграції у період з 1918 по 1923 рр. Деякі ляльки ми можемо відродити лише за їхніми спогадами”.

Кураторка підкреслила, що зараз мотанка є предметом наукової та ужиткової популяризації як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, зазначений проєкт презентовано у межах міжнародної ініціативи “Українські ляльки мандрують світом”, організований майстринями Тетяною Золочевською з Німеччини та Ніною Хаген із Норвегії. Він має на меті репрезентацію досліджень Олександра Найдена, “який зі своєю дружиною Людмилою Орловою написав дві монографії із докладним описом носіїв традиції, а також технології виготовлення самих ляльок: він додав схеми, за якими мотали ляльку”.

Побачити результати “пам’яткоохоронної діяльності” можна в Національному музеї народної архітектури та побуту України на експозиції “Наддніпрянщина та південь України” у приміщенні сільської управи із с. Мліїв до 30 жовтня.

Як повідомлялося, майстрині української ляльки-мотанки з різних країн підготували до Дня Європи міжнародний мистецький онлайн-проєкт Ляльки країн Європи.

Джерело