Українські свята. Проект “Древо”

Новела з 5-ти відео. Жміть “Читати далі”

Маланка

Багата традиціями земля буковинська. Красноїльськ. Красне. Найяскравішим святом зимового циклу на Буковині традиційно вважається святкування Нового Року за старим стилем. Маланка – це ритуальне карнавальне дійство з обходами будинків рядженими. Маланка в Красному. Сюди щорічно збираються тисячі гостей з усього краю і з-за його меж. Неймовірним попитом цей карнавал користується у туристів, які мають можливість не тільки спостерігати за святом, а й прийняти активну участь у Маланці.

Різдво Сонця

Якщо сьогодні запитати у більшості людей, що то є – Різдво, у відповіді можна не сумніватись: Різдво Ісуса. І мало хто переймається тим фактом, що приходиться свято Різдва на астрономічний початок приростання дня. Так само небагато знають, що йдеться про прадавнє Різдво Сонця.

Купало

Купайла – це традиційно одне з найбільших свят річного календарного циклу, занепад якого відбувся в зв’язку з хритианізацією і намаганням його основний зміст приховати, вплинути на нього заборонами. А насправді це свято симетричне до Різдва, в день літнього сонцестояння, одне з найпотужніших і найбільших свят річного календаря.

Свято Купайла безпідставно згасло, але на сьогодні ми бачимо поступовий його розквіт. Воно безперечно може стати святом Любові, яке українці шукають і наслідують з західної традиції. Тому що саме в цей день колись давно відбувався пошук пари, відбувалося вгадування долі і основними його дійовими особами безумовно була молодь.

Астрономічні обсерваторії предків, річний календар народних свят. Яким чином древні цивілізації, що жили на наших землях, орієнтувались в часовому просторі? Яке відображення це знайшло в їхньому повсякденні? Про це та інше повідають глядачам астроархеолог Олександр Кликавка – автор проекту «Пригоризонтна обсерваторія Безводівка», та Володимир Яремчук – фольклорист, етнограф.

Джерело