Стежками української писемності

20221104_101027Київщині – 90

Обласний краєзнавчо-бібліотечний марафон “Краєзнавчі таємниці бібліотек Київщини”

Матеріал поданий без змін

З досвіду роботи Обухівської центральної публічної бібліотеки Обухівської міської ради

У середу, 9 листопада, в Україні  відзначають  День української  писемності та мови. Це   державне свято  було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 “Про День української писемності та мови”  .   За православним календарем у цей день вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.   Він був письменником-агіографом, основоположником  давньоруської  історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – “Повісті минулих літ”, яка була завершена близько 1113 року.

Упродовж кількох століть український народ привчали до думки про нібито “вторинність” української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, яка сягає глибокої давнини і нараховує багато тисячоліть. За науковими розвідками лінгвістів, мова української народності почала формуватися ще у VI–IX століттях.       Інтенсивне формування нової української мови дослідники пов’язують із другою половиною XVIII – XIX століттями. І в цьому процесі далеко не останнє місце належить письменству преподобного Нестора Літописця.

    А сьогодні,  в умовах інформаційної війни, коли агресор маніпулює історією, пам’ять про сторінки минулого є надзвичайно важливою. Рідну мову потрібно оберігати як своє майбутнє, пам’ятаючи про першозначення її, як безсмертя українського духу, її рятівну, очищаючу, цілющу, відроджуючу властивість. Античні мудреці казали: «Говори – і я тебе побачу». Якими побачить українців світ – залежить від самих українців. Українська мова — це велика культура та історія. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського.
    Любімо, поважаймо та вдосконалюймо нашу мову, адже мова, як і Україна, — у нашому серці, і починається вона з кожного з нас.

Долучилася до святкування цього свята і Обухівська центральна публічна бібліотека для дорослих, де оформлено тематичну полицю «Стежками  української писемності» та проведено історичний екскурс на цю тему. В бібліотеці постійно діє книжкова виставка «Шануймо мову, як найбільшу святість», якою часто  цікавляться читачі.  Тож давайте оберігати, плекати та звеличувати українську мову.

    У цей день ми особливо дякуємо всім, хто боронить нашу землю, нашу мову, нашу  незалежність на передньому краї, і прямо зараз дає відсіч агресору на фронті. І усім, хто працює на нашу спільну перемогу!

Разом до перемоги!     Слава Україні!

Л.Храпач – завідуюча Обухівською центральною публічною

                     бібліотекою Обухівської міської ради 

20221104_124335