Співробітництво Україна – НАТО у військовій сфері

0b78eaf-c929dc3-ukraina-natoСпівробітництво Україна – НАТО у військовій сфері здійснюється на виконання завдань Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО у рамках Робочого плану Військового комітету Україна – НАТО і його Імплементаційної програми та Індивідуальної програми партнерства.

Зазначеними документами передбачається реалізація широкого спектру завдань на короткострокову перспективу. Основними з яких є:

  • посилення обороноздатності та нарощення оперативних спроможностей Збройних Сил України;
  • досягнення Збройними Силами України військових критеріїв, необхідних для членства в НАТО, включно з підвищенням їх взаємосумісності зі збройними силами держав Альянсу;
  • сприяння реформуванню та професіоналізації Збройних Сил України, впровадження у їх діяльність кращих військових стандартів, практик і процедур;
  • забезпечення участі Збройних Сил України в операціях з підтримання миру та безпеки під проводом Альянсу, залучення визначених сил до Сил реагування НАТО;
  • підтримка військової діяльності Альянсу на південно-східному фланзі НАТО, включно з участю в елементах оборони і стримування Альянсу.

У рамках військового співробітництва з НАТО Збройні Сили України беруть участь у низці проектів та ініціатив Альянсу, що спрямовані на підвищення їх оперативних спроможностей та обороноздатності держави. 

З 2004 року Збройні Сили України беруть участь у заходах Програми перевірки та зворотного зв’язку Концепції оперативних можливостей НАТО (Operational Capabilities Concept Evaluation and Feedback  Programme (OCC E&F). Ця Концепція створена з метою підвищення рівня взаємосумісності між підрозділами держав-партнерів, що є учасниками програми НАТО “Партнерство заради миру”, та держав-членів НАТО, посилення їх оперативних спроможностей за рахунок використання в навчально-бойовій роботі стандартів та процедур держав-членів НАТО.

Цей механізм, серед іншого, дозволяє підрозділам брати участь у навчаннях, місіях та операціях під проводом НАТО, а також залучатися до оперативного чергування у складі багатонаціональних військових формувань високої готовності (під проводом НАТО, ЄС, ООН).

Починаючи з 2008 року, Збройні Сили України беруть участь у Програмі НАТО з обміну даними про повітряну обстановку (Air Situation Data Exchange Program). Програма була започаткована у 2001 році з метою співробітництва у галузі боротьби з проявами повітряного тероризму.

Участь у програмі дозволяє здійснювати обмін даними про повітряну обстановку в західному та південному районах над територіями Польщі, Румунії, Словаччини, Туреччини, Угорщини та України, а також над акваторією Чорного моря.

У 2012 році Збройні Сили України приєднались до Ініціативи поєднаних сил (Connected Forces Initiative).

Головною метою зазначеної ініціативи є покращання взаємосумісності та підвищення здатності збройних сил Альянсу і партнерів діяти разом при виконанні завдань в багатонаціональних операціях.

У 2014 році Збройні Сили України приєднались до Ініціативи взаємосумісності партнерів (Partnership Interoperability Initiative). Ініціатива була започаткована з метою збереження та подальшого розвитку операційної взаємосумісності держав-членів та партнерів НАТО, досягнутої завдяки участі в операції Альянсу в Афганістані, після її завершення.

Ініціатива передбачає надання допомоги з розвитку, диверсифікації, а також збільшення переліку партнерських сил та засобів, що сертифіковані та готові брати участь у операціях під проводом Альянсу та СРН. Досягнення партнерами взаємосумісності з НАТО у рамках зазначеної ініціативи здійснюється у трьох вимірах: технічна, операційна та доктринальна взаємосумісність.

З 2015 року значно зросли масштаби та обсяги військового співробітництва з НАТО у таких сферах, як система управління та зв’язку, кібербезпека, медичне забезпечення, логістика, стандартизація, стратегічні комунікації.

Країни-члени Альянсу забезпечують лікування та реабілітацію українських військовослужбовців, постраждалих під час проведення антитерористичної операції (Операції об’єднаних сил) на сході нашої держави.

Протягом 2018-2020 років збільшено представництво ЗС України у складі Консультативної Ради НАТО з командування і управління (С3B) та проектах НАТО з питань зв’язку та інформаційних систем, що, серед іншого, дозволило Україні отримати статус повноправного члена проекту (Malware Information Sharing Platform), а також брати участь у змаганнях фахівців країн НАТО з програмування “NATO Enterprise Architecture Hackathon.

Реформування систем логістики і стандартизації здійснюється у рамках досягнення Україною Цілей партнерства, виконання заходів Робочого плану Військового комітету Україна – НАТО з використанням консультативно-дорадчої допомоги Альянсу за підтримки Трастового фонду НАТО.

Забезпечено участь представників ЗС України у засіданнях Логістичного Комітету НАТО, Комітету НАТО зі стандартизації та відповідних робочих групах з питань логістики та стандартизації.

Стороною НАТО надано необхідні для реформування Збройних Сил України нормативні документи, які повинні забезпечити досягнення Цілей партнерства. 

Реагуючи на погіршення безпекової ситуації в Чорноморському регіоні протягом 2018 року, міністри закордонних справ Північноатлантичного Альянсу у квітні 2019 року схвалили комплекс заходів, спрямований на збільшення ситуаційної обізнаності в регіоні та підтримку партнерів Альянсу в Чорному морі, зокрема, України. 

Визнаючи тривалий та вагомий внесок України в операції та місії Альянсу, а також успішний прогрес у реформуванні сектору безпеки і оборони держави, зокрема, Збройних Сил України, у червні 2020 року Альянсом було прийнято рішення визнати Україну як Партнера з розширеними можливостями. Цей статус відкриває низку можливостей, як для України так і для НАТО у сферах підготовки військ (сил), участі в операціях та місіях Альянсу, а також обміну досвідом та інформацією.

ДЖЕРЕЛО, ДЖЕРЕЛО, ДЖЕРЕЛО, ДЖЕРЕЛО