Соломоплетіння, чіберек та леквар розширили список української культурної спадщини

1658843688-9819До Національного переліку нематеріальної культурної спадщини Міністерство культури та інформаційної політики включило три нові елементи. Зокрема, до переліку внесені “традиція соломоплетіння у Турійській громаді Волинської області”, приготування страв “чіберек” та “янтик” з кримськотатарської кухні та “сливовий леквар” із Закарпатської області. Відповідний наказ міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко підписав 25 липня.

“Національний перелік поповнився трьома новими елементами, що представляють українську культуру в її багатому розмаїтті, презентуючи як українське традиційне ремесло, так і традиційні страви кримськотатарського та угорського народів. Утім, найголовніше, що це ще одне свідчення життя і розвитку української культури та українських громад навіть попри війну”, – зазначив Ткаченко.

Соломоплетіння було поширене на території Волинської області з давніх-давен, як прадавнє ремесло і ліки. У побуті селян ще у 30-40 рр. минулого століття можна було зустріти солом’яні шкатулки, бочки для зберігання зерна, павуки, які вішали на стелі та дідухи, які носили господарі й встановлювали на покуті у Святвечір. Традицію соломоплетіння у Турійському районі зберіг і передав нащадкам Олександр Якович Коптюк (1916 року народження із села Кустичі).

1658843702-5702“Чіберек” та “янтик” – традиційні страви кримських татар. Їх рецепти зберігаються i передаються з покоління в покоління практично в кожній кримськотатарській сім’ї. Останні роки кримські татари активно поширюють чібереки та янтики в різних регіонах України, готуючи страву в кафе та ресторанах. Доречі в Києві кримськотатарську кухню можна спробувати у закладах “Софра”, які відкриті за адресами: Кловський узвіз, 10; Попудренка, 65 та на вул. Вербова, 24, що біля метро Почайна. 

1658843702-2795Чіберек (çiberek утворюється поєднанням слів “çiy” – сирої, “börek” – м’ясна м’якоть). Це пиріжок з м’ясним фаршем, обсмажений в олії. Більшість жителів України знають цю страву під назвою “чебурек”. Формою янтик нічим не відрізняється від чіберека. Утім, головна відмінність між стравами полягає у способі приготування.

Сливовий леквар – традиційне закарпатське сливове повидло, дуже густе, оскільки цілий день (і часто ще й ніч) його варять у мідних казанах чи тазиках на відкритому вогні до темно-синього, майже чорного кольору.

1658843702-6340Окрім того, що сливовий леквар смачний, він ще й корисний. Споживання цього продукту лише позитивно впливає на здоров’я. Леквар дають навіть немовлятам. Закарпатці впевнені, що леквар ще має й лікувальну дію. Зокрема підвищує імунітет та підтримує організм, особливо у зимовий період. Допомагає леквар і при застудах та хворобах, пов’язаних з травленням.

“Таким чином нині Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України має 50 елементів”, – зазначили у МКІП.

Фото: mkip.gov.ua

Джерело