Робота відділу обслуговування читачів: “Безкарне читання, або, прочитав – віддай іншому!”

20160418161954Зазвичай на сайті кожної бібліотеки пишуть про значні заходи, що провела бібліотека, соціологічні дослідження, відрядження та інші успішні, гучні проекти. Але існує внутрішня, клопітка робота бібліотеки. Профілактика своєчасного повернення літератури є звичайною буденною роботою бібліотекарів відділу обслуговування. Нагадування по телефону, поштові листівки тобто все чинно і благородно. Але, «форми боротьби» виявляється є різними…

Навчити читачів своєчасно повертати книги придумали в Польщі. Бібліотекарі звернулись по допомогу до колекторських фірм. Співробітники тільки однієї такої компанії повернули на законне місце близько трьохсот тисяч книг. Та ще й поповнили бюджет бібліотек на вісім мільйонів злотих – це двадцять мільйонів гривень.

Технологія наступна: спочатку – телефонний дзвінок. Два тижні потому – нагадування в електронному вигляді. Але якщо і це не сприяє поверненню книги на бібліотечну полицю, – лист поштою. Як показує практика, боржники починають реагувати лише на втручання колекторів. Найбільший штраф, що накладено на боржника – 30 тис. гривень! За законом у Польщі для недисциплінованих читачів штраф за кожен прострочений день близько однієї гривні.

Співпраця бібліотекарів з колекторами в Польщі  пішла на користь, вважають польські колеги. Книги повертаються на полиці, бібліотеки за допомогою відшкодованих грошей поповнюють свої фонди. Та й читачі стають більш дисциплінованими. 

IMG_1278Джерело.