РЕПРЕСОВАНЕ « ВІДРОДЖЕННЯ»
Обласний бібліотечний марафон «Краєзнавчі таємниці бібліотек Київщини»
Матеріал поданий без змін
З досвіду роботи Обухівської центральної публічної бібліотеки Обухівської міської ради
/До Дня пам’яті жертв політичних репресій/
Щороку, в третю неділю травня, в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій. Цьогоріч він припадає на 15 травня. Ця дата встановлена з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій, всіх, хто загинув від злодіянь тоталітарного режиму, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.
В жорна безжальної репресивної машини потрапили мільйони людей. Рішеннями сталінської влади їх було безпідставно оголошено «ворогами народу», страчено фактично без суду і слідства, приречено на муки та голодну смерть у таборах чи на засланні. Репресій зазнали, як правило, найбільш обдаровані, працьовиті і соціально активні громадяни. Майже в кожній українській родині можна знайти відбитки тих страшних подій. Ці рани не гояться ніколи. Як відомо 2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій.
Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори.
Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му – 159537, в 1938-м 106096, в 1939-м 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му.
У зв’язку з цим президент доручив СБУ і уряду видати книгу, оприлюднити документи і матеріали про масові політичні репресії 1937-1938 років, поширити їх на іноземних мовах за кордоном, а також розпорядився проводити в школах та інших навчальних закладах уроки на цю тему.
Щоб привернути увагу читачів та розповісти їм про трагічні події в історії України, в Обухівській центральній публічній бібліотеці для дорослих оформлена викладка-пам’ять «Репресоване «Відродження», біля якої проводяться огляди літератури та експрес-інформації.
Наше спільне усвідомлення масштабів трагедії має стати запорукою торжества політики гуманізму, взаєморозуміння і миру. Наш обов’язок – пам’ятати, передавати нащадкам правду про минуле.
Л.Храпач – завідуюча Обухівською центральною публічною бібліотекою
для дорослих Обухівської міської ради