Рекомендації щодо відновлення діяльності публічних бібліотек Київської області в умовах послаблення карантину

До уваги керівників структурних підрозділів у сфері культури райдержадміністрацій, міськвиконкомів (міст обласного значення), об’єднаних територіальних громад Київської області, а також директорів обласних бібліотек, централізованих бібліотечних систем Київщини.

На території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією запроваджується послаблення ряду протиепідемічних заходів, передбачених постановою КМУ від 20 травня 2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COV1D-19, спричиненої коронавірусом SARS- CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів».

У регіонах, в яких здійснюється послаблення протиепідемічних заходів, дозволяється діяльність закладів культури, зокрема, з прийманням відвідувачів за рішенням власника (органу управління), у тому числі культурних заходів, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід.

Тому лише з урахуванням оцінки епідемічної ситуації та наявності у регіоні ознак для послаблення протиепідемічних заходів, визначених постановою Кабінету Міністрів України, орган управління відповідного регіону може видати розпорядження щодо відновлення діяльності бібліотек.

Якщо бібліотеки розпочинають роботу в умовах послаблення протиепідемічних заходів, то вони мають діяти відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та Головного державного санітарного лікаря України, зокрема, постанови за   № 16 від 09.05.2020 року.

Рішення про відкриття кожної конкретної установи для відвідувачів має враховувати цілу низку факторів та вироблятися в індивідуальному порядку дирекцією установи за підтримки органу управління, зокрема, у питанні фінансування відповідних витрат, з урахуванням поетапного плану виходу з карантину, затвердженого урядом для галузі, а також епідеміологічної ситуації у кожному населеному пункті.

Найважливішою умовою відновлення роботи бібліотек в умовах карантину є дотримання санітарно-гігієнічних норм та здійснення комплексу спеціальних заходів для безпеки бібліотекарів і користувачів.

З метою дотримання протиепідемічних заходів необхідно забезпечити бібліотеки засобами індивідуального захисту для персоналу (респіратори, маски, рукавички, захисні медичні щитки, окуляри тощо), засобами для проведення температурного скринінгу, дезінфікуючими засобами для рук, різних поверхонь тощо. Саме власник або уповноважений ним орган зобов’язаний організувати комплектування та утримання засобів індивідуального захисту для персоналу бібліотек відповідно до нормативних актів про охорону праці (ст.163 КЗпП, ст.8 Закону «Про охорону праці»).

Бібліотеки Київської області після відновлення роботи в умовах послаблення карантину мають залишатися безпечним місцем для користувачів, бібліотечних працівників та матеріальних цінностей, які зберігають бібліотеки. Тому управлінням культури, національностей та релігій Київської облдержадміністрації, уважно вивчивши світовий досвід, рекомендації Міністерства охорони здоров’я України та Головного державного санітарного лікаря України, рекомендації національних та публічних бібліотек України, Української бібліотечної асоціацій, підготовлені рекомендації щодо відновлення діяльності публічних бібліотек в умовах послаблення карантину (додаються).

Радимо використовувати дані Рекомендації при організації відповідної роботи щодо відновлення діяльності бібліотек в умовах послаблення карантину з урахуванням поточної епідемічної ситуації в кожному населеному пункті.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо відновлення діяльності публічних бібліотек

Київської області  в умовах послаблення карантину

на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією

Відновлення діяльності бібліотек відбувається у терміни визначені Кабінетом Міністрів України і органами місцевої влади та в залежності від поточної епідемічної ситуації в регіоні.

Рішення про відкриття бібліотеки для обслуговування користувачів приймається за умови, що бібліотека буде готова до безпечного функціонування під час епідемії з дотриманням санітарно-гігієнічних норм та здійснення комплексу спеціальних заходів для безпеки бібліотекарів і користувачів.

Відновлення та організація діяльності бібліотек повинно здійснюватись в залежності від поточної епідемічної ситуації в регіоні у 4 етапи та відповідно до рішень Кабінету Міністрів України:

І етап (до значного покращення поточної епідемічної ситуації в регіоні):

Відкриття бібліотек можливе з обмеженням вільного доступу користувачів  до фондів та інших приміщень бібліотеки.

Основні умови:

Забезпечити персонал бібліотек засобами індивідуального захисту  (респіратори, маски, рукавички, захисні медичні щитки, окуляри тощо), засобами для проведення температурного скринінгу, дезінфікуючими засобами для рук, різних поверхонь, пакетами для книг тощо.

Працівники бібліотек допускаються до приміщення бібліотек лише в респіраторах та захисних масках.

Зобов’язати працівників бібліотек дотримуватися суворої гігієни рук (принаймні кожні 2 години) мити руки рідким милом та проточною водою, дезінфікувати їх антисептичними засобами для рук, не торкатися обличчя, очей, носа, рота тощо, дотримуватися етикету при кашлі та чханні.

До роботи з користувачами допускаються тільки працівники, які не відносяться до групи ризику (особи, які досягли 60-річного віку та особи, які мають хронічні захворювання, що послаблюють імунітет).

Перед початком роботи по можливості забезпечити проведення температурного скринінгу усім працівникам бібліотек та при вході до приміщень бібліотек усім відвідувачам (постанова Головного державного санітарного лікаря України за № 16 від 09.05.2020р.).

Забороняється вхід до бібліотек працівникам з будь-якими ознаками застудних захворювань або підвищеної температури (37,2) тощо.

На внутрішніх процесах в бібліотеці необхідно організувати роботу так, щоб якнайбільше працівників були убезпечені від контакту один з одним (відстань між робочими місцями – 1,5-2 метри).

Організувати обслуговування користувачів в обмеженому режимі: при вході до бібліотеки або у вікні (по можливості) встановити зони передачі книг, де читач може покласти чи взяти книгу, щоб знизити рівень контакту читач-працівник.

Запровадити  послугу видачі документів з фонду бібліотеки  через приймання попередніх замовлень користувачів в телефонному та онлайн режимах.

Встановити карантин терміном 7-14 днів для повернутих користувачами книг, отриманих періодичних видань з Укрпошти, для чого виділити скриньки, коробки з картону або пластику, спеціальні пакети, в які будуть складатись отримані видання, та які в кінці дня після маркування з зазначенням відповідної дати необхідно відносити в підсобне чи інше пристосоване приміщення або використовувати вільні стелажі, оскільки книги не дезінфікують. Працівник, який ці видання відправляє на карантин, обов’язково повинен бути  в захисній масці, рукавичках і дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних вимог.  

Встановити графік щоденного вологого прибирання приміщень та   дезінфекції твердих поверхонь, комп’ютерної техніки тощо, черговість провітрювання приміщень, зокрема, через кожні 2 години роботи необхідна технічна перерва для провітрювання приміщення та дезінфекції робочих місць, комп’ютерної техніки, дверних ручок, телефонів, вимикачів світла та інших поверхонь та предметів, які часто використовуються тощо;

Розмістити дезінфікуючі засоби для рук з дозатором у зоні входу/туалетах для бібліотечних працівників.

Забезпечити централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни) з поліетиленовими мішками з подальшою утилізацією.

Зафіксувати на час карантину тимчасові зміни у правилах користування бібліотекою, зокрема, передбачити поетапні заходи щодо відкриття бібліотечного простору, уточнення форм та умов соціальної взаємодії користувачів та бібліотечних працівників.

Інформувати громадськість про відкриття, зміни, графік роботи та скориговані правила роботи бібліотеки через пресу, веб-сайти, соціальні мережі, забезпечити  розміщення оголошень про режим роботи та правила користування  біля входу до бібліотеки.

Забезпечити проведення із персоналом навчання з питань дотримання санітарно-гігієнічних норм, організації роботи з користувачами, поводження з особами, які мають ознаки застудних захворювань, поводження із  використаними засобами індивідуального захисту, їх утилізацією тощо. Також необхідно розробити правила поводження персоналу з виданнями, які будуть видані/прийняті користувачами та отриманими періодичними виданнями з Укрпошти.

ІІ етап (із сприятливою епідемічною ситуацією в регіоні):

Відкриття приміщень бібліотек для відвідування користувачів можливе в обмеженому режимі (на абонементах) з дотриманням санітарно-гігієнічних норм та здійснення комплексу спеціальних заходів для безпеки бібліотекарів і користувачів бібліотек.

Забезпечення обслуговування користувачів та видачі книжкової продукції на абонементі з обмеженням вільного доступу користувачів  до фондів та інших приміщень бібліотеки (читального залу, Інтернет-центру тощо).

Основні умови:

Забезпечити персонал бібліотек засобами індивідуального захисту  (респіратори, маски, рукавички, захисні медичні щитки, окуляри тощо), засобами для проведення температурного скринінгу,  дезінфікуючими засобами для рук, різних поверхонь, пакетами для книг тощо

Працівники бібліотек та користувачі допускаються до приміщення бібліотек лише в респіраторах та захисних масках та повинні дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних вимог.  

До роботи з користувачами допускаються тільки працівники, які не відносяться до  групи ризику (особи, які досягли  60-річного віку та особи, які мають хронічні захворювання, що послаблюють імунітет).

Перед початком роботи по можливості  забезпечити проведення температурного скринінгу усім працівникам бібліотек  та при вході до приміщень бібліотек усім відвідувачам.

Забороняється вхід до бібліотек працівникам та відвідувачам з будь-якими ознаками застудних захворювань або підвищеної температури (37,2) тощо.

На внутрішніх процесах в бібліотеці необхідно організувати роботу так, щоб якнайбільше працівників були убезпечені від контакту один з одним (відстань між робочими місцями – 1,5-2 метри).

Встановити по можливості на кафедри видачі захисні прозорі акрилові екрани, інші захисні бар’єри, в тому числі з оргскла тощо або використовувати бібліотечними працівниками, які працюють з користувачами, захисних медичних щитків, окулярів.

Забезпечити умови для дотримання безпечної відстані між користувачами, між бібліотечними працівниками та користувачами, врахувати правила безпеки  щодо працівників та відвідувачів на період карантину: 1 відвідувач на 10 кв м; дистанція в зоні обслуговування – 1,5 м, нанесення відповідного маркування дистанції в 1,5 м перед кафедрами видачі та входом до бібліотеки з метою дотримання умов перебування в черзі  та дотримання дистанції між користувачами.

Дотримуватись графіку щоденного вологого прибирання приміщень та   дезінфекції твердих поверхонь, комп’ютерної техніки тощо, черговість провітрювання приміщень, зокрема, через кожні 2 години роботи необхідна технічна перерва для провітрювання приміщення та дезінфекції робочих місць, комп’ютерної техніки, дверних ручок, телефонів, вимикачів світла та інших поверхонь та предметів, які часто використовуються тощо;

Розмістити дезінфікуючі засоби для рук з дозатором, одноразові рукавички у зоні входу/туалетах для користувачів та бібліотечних працівників.

Забезпечити централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни) з поліетиленовими мішками з подальшою утилізацією.

Зафіксувати на час карантину тимчасові зміни у правилах користування бібліотекою, зокрема, передбачити:

- поетапні заходи щодо відкриття бібліотечного простору, уточнення  форм та умов соціальної взаємодії користувачів та бібліотекарів;

- перебування відвідувачів (не більше однієї особи на 10 кв.м) за умов наявності в них засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок, у тому числі виготовлених самостійно, рукавичок;

- обмеження часу перебування користувачів до 15 хв. (у разі черги) у приміщенні бібліотеки;

- організацію видачі книжкової продукції за попереднім замовленням в телефонному режимі або на електронну пошту;

- обмеження на перебування у читальній залі, видачі аудіо та електронних документів, користування каталогами, комп’ютерною та оргтехнікою тощо;

- заборону входу до бібліотек працівникам і користувачам  з будь-якими ознаками застудних захворювань або підвищеної температури тощо.               

Встановити карантин терміном 7-14 днів для повернутих книг, отриманих періодичних видань з Укрпошти, для чого встановити скриньки, коробки з картону або пластику, спеціальні пакети, в які буде складатись отримані видання, та які в кінці дня після маркування з зазначенням відповідної дати необхідно відносити в підсобне чи інше пристосоване приміщення або використовувати вільні стелажі, оскільки книги не дезінфікують. Працівник, який ці видання відправляє на карантин, обов’язково повинен бути в захисній масці, рукавичках і дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних вимог.  

Забезпечити для користувачів можливість попереднього замовлення книг у  телефонному або онлайн режимах.

Інформувати громадськість про відкриття, зміни, графік роботи та скориговані правила роботи бібліотеки через пресу, веб-сайти, соціальні мережі, забезпечити  розміщення оголошень про режим роботи та правила користування  біля входу до бібліотеки.

Забезпечити систематичне інформування користувачів про необхідність дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів (наприклад, інформаційні матеріали, плакати, стенди тощо) та  норм соціального дистанціювання під час отримання бібліотечних послуг. Розмістити інструкції, пам’ятки для користувачів, плакати на видному місці про гігієну рук, дезінфекції предметів використання тощо.

ІІІ етап (за умови значного покращення поточної епідемічної ситуації в регіоні):

Робота бібліотек з дотриманням санітарно-гігієнічних норм та здійснення комплексу спеціальних заходів для безпеки бібліотекарів і користувачів бібліотек.

Забезпечення обслуговування користувачів, у тому числі проведення  культурних заходів, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід (до 10 осіб).

Забезпечення обслуговування користувачів в читальному залі, Інтернет-центрі з обмеженням часу перебування за умови одночасного перебування відвідувачів у бібліотеках з розрахунку не більше 1 особи на 10 кв.м. для індивідуальної роботи.

Основні умови:

Забезпечити персонал бібліотек засобами індивідуального захисту  (респіратори, маски, рукавички, захисні медичні щитки, окуляри тощо),  дезінфікуючими засобами для рук, різних поверхонь, пакетами для книг тощо.

Працівники бібліотек та користувачі допускаються до приміщення бібліотек лише в респіраторах та захисних масках та повинні  дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних вимог.  

До роботи з користувачами допускаються працівники, які не відносяться до  групи ризику (особи, які досягли 60-річного віку та особи, які мають хронічні захворювання, що послаблюють імунітет). Особи, що відносяться до групи ризику, можуть приступити до роботи після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України.

Перед початком роботи по можливості забезпечити проведення температурного скринінгу усім працівникам бібліотек  та при вході до приміщень бібліотек усім відвідувачам.

Забороняється вхід до бібліотек працівникам та відвідувачам з будь-якими ознаками застудних захворювань або підвищеної температури (37,2) тощо.

На внутрішніх процесах в бібліотеці необхідно організувати роботу так, щоб якнайбільше працівників були убезпечені від контакту один з одним (відстань між робочими місцями – 1,5-2 метри).

Забезпечити умови для дотримання безпечної відстані між користувачами, між бібліотечними працівниками та користувачами, врахувати правила безпеки  щодо працівників та відвідувачів на період карантину: 1 відвідувач на 10 кв м; дистанція в зоні обслуговування – 1,5 м, нанесення відповідного маркування дистанції в 1,5 м перед кафедрами видачі та входом до бібліотеки з метою дотримання умов перебування в черзі та дотримання дистанції між користувачами.

Дотримуватись графіку щоденного вологого прибирання приміщень та   дезінфекції твердих поверхонь, комп’ютерної техніки тощо, черговість провітрювання приміщень, зокрема, через кожні 2 години роботи необхідна технічна перерва для провітрювання приміщення та дезінфекції робочих місць, комп’ютерної техніки, дверних ручок, телефонів, вимикачів світла та інших поверхонь та предметів, які часто використовуються тощо.

Розмістити дезінфікуючі засоби для рук з дозатором, одноразові рукавички  у зоні входу/туалетах для користувачів та бібліотечних працівників.

Забезпечити централізований збір використаних засобів індивідуального захисту в окремі контейнери (урни) з поліетиленовими мішками з подальшою утилізацією.

Продовжувати карантин терміном 7-14 днів для повернутих книг, отриманих періодичних видань з Укрпошти, для чого встановити скриньки, коробки з картону або пластику, спеціальні пакети, в які буде складатись отримані видання, та які в кінці дня після маркування з зазначенням відповідної дати необхідно відносити в підсобне чи інше пристосоване приміщення або використовувати вільні стелажі, оскільки книги не дезінфікують. Працівник, який ці видання відправляє на карантин, обов’язково повинен бути в захисній масці, рукавичках і дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних вимог.  

Забезпечити для користувачів можливість попереднього замовлення книг у телефонному або онлайн режимах.

Обмежити час перебування користувачів у приміщенні бібліотеки до 15 хв. (у разі черги) для отримання книг на абонементі.

Обмежити час перебування кожного користувача у читальних залах                 1 годиною щоденно, користувачів в Інтернет-центрах 30 хв. щоденно. Користувачам WI-FI створити додаткові умови (встановлювати пластикові мобільні лавки назовні, під вітринами бібліотеки, в зоні досяжності WI-FI) для користування власними гаджетами.

Робочі місця (столи та комп’ютерні місця) читального залу та Інтернет-центрів розмістити на відстані  не ближче 2 метри один від одного. Для роботи з технічними засобами допускати користувачів лише в захисних масках. Забезпечити їх одноразовими поліетиленовими рукавичками.

Проводити за необхідності культурні заходи, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід (до 10 осіб).

Інформувати громадськість про зміни, графік роботи та скориговані правила роботи бібліотеки через пресу, веб-сайти, соціальні мережі.

Забезпечити систематичне інформування користувачів про необхідність дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів (наприклад, інформаційні матеріали, плакати, стенди тощо) та  норм соціального дистанціювання під час отримання бібліотечних послуг. Розмістити інструкції, пам’ятки для користувачів, плакати на видному місці про гігієну рук, дезінфекції предметів використання тощо.

ІV етап (після зняття карантину):

Робота бібліотек з дотриманням санітарно-гігієнічних норм.

Забезпечення обслуговування користувачів  та надання послуг в звичайному режимі зі строгим контролем  дотримання графіка вологого прибирання приміщень та дезінфекції поверхонь столів, стільців, ретельного антисептичного очищення технічних засобів, що надаються у користування  відвідувачам.

______________

*Зміни і уточнення до даних рекомендацій повинні вноситись відповідно до нових рішень Кабінету Міністрів України, рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України та Головного державного санітарного лікаря України.

 ДЖЕРЕЛО