«Про всесвіт коротко»
Рекомендаційний огляд літератури,
до 80-річчя від дня народження Стівена Вільяма Гокінга
8 січня 1942 року в Оксфорді (Англія), народився космолог, письменник і фізик-теоретик Стівен Гокінг.
Стівен Гокінг – найяскравіший фізик-теоретик сучасності, Лукасівський професор Кембриджського університету. Займав пости, які раніше належали Ісааку Ньютону і Полю Діраку, і мав репутацію «поп-зірки» від світу науки. Незважаючи на практично повну паралізованість всіх м’язів ще з часів своєї молодості і неможливість самостійно говорити, Стівен Гокінг писав книги, займався науковими розробками, читав лекції студентам і планував полетіти в космос.
Він став символом непохитного ніякими негараздами людини. Говорив: «Мої очікування від життя були зведені до нуля, коли мені виповнився 21 рік. З тих пір, все, що сталося зі мною, я сприймаю як бонус».
Славу серед дослідників він здобув завдяки серії праць, у яких поєднав видатну теорію тяжіння і відносності Альберта Ейнштейна з дивним світом квантової механіки, яку зазвичай застосовують до таких крихітних речей, як атоми та молекули.
Попри те, що Гокінг був з головою занурений у дослідницьку діяльність, він докладав також чимало зусиль задля популяризації науки. Він написав багато книжок про Всесвіт і космологію. Однією з найпопулярніших стала його «Коротка історія часу: Від великого вибуху до чорних дір», опублікована у 1988 році. Книга стала супербестселлером спочатку в Англії, а потім в інших країнах. За нею пішов збірник автобіографічних і наукових есе «Чорні діри і молоді всесвіти». А в 1994 в співавторстві з іншим видатним фізиком Роджером Пенроузем була написана «Природа простору і часу», яка головним чином передає суперечку двох вчених про фундаментальні питання світобудови. Зрозуміло, що серйозному вченому тримати себе в рамках науково-популярного стилю буває вкрай важко. Шанс піти в чисту науку, грюкнувши дверима знань і термінів перед носом читача, дуже великий. У свою чергу Гокінг не прагнеув строгості в своєму тексті. Він той самий університетський професор-фанатик, якому нічого не варто зачарувати і підкорити собі аудиторію тим, що він розповідає просто про найскладніші речі.
Крім цього, у 2007 році спільно зі своєю донькою Люсі, фізик видав художню дитячу книжку «Таємний ключ Джорджа до Всесвіту» – історію про пригоди хлопчика, який усупереч забороні батьків, захоплюється технологіями й досягає успіху в науці. Книга стала першим роман із серії про Джорджа від родини Гокінгів.
Про Гокінга зняли кілька біографічних стрічок. У драматичному фільмі BBC «Гокінг» роль професора виконав Бенедикт Камбербетч. У 2014 році Стівен Гокінг став героєм ще однієї стрічки – «Теорія всього», де науковця зіграв Едді Редмейн. Сам Гокінг запам’ятався глядачам в одному з епізодів телесеріалу «Теорія великого вибуху».
На полицях нашої бібліотеки Ви знайдете книги Стівена Гокінга:
Найкоротша історія часу / С. Гокінг, Л. Млодінов ; переклад Ігоря Андрущенка. – Харків: Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 160 с.: іл.
Це нова версія всесвітньо відомої «Короткої історії часу», поповнена останніми даними космології, спроба ще простіше і зрозуміліше викласти найскладніші теорії. У центрі уваги авторів знаходяться основні проблеми науки і філософії. Як виник Всесвіт, і куди він рухається? Які сили лежать в основі його розвитку? Яка природа простору і часу? Як наука здобула знання про них, і наскільки ці знання є достовірними? Чи є надія створити єдину теорію всього сущого? Чому наш світ такий, яким ми його спостерігаємо? І, можливо, найцікавіше запитання, яким задавався ще Альберт Ейнштейн: чи володів свободою Господь Бог, коли створював Всесвіт? Твір написаний живою мовою і розрахований на широке коло читачів без академічних знань з фізики.
Чорні діри і молоді всесвіти та інші лекції / С. Гокінг; пер. з англ. Я. Лебеденка. – Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2019. – 158 с.
Збірка наукових нарисів 1976-1992 років. Уперше лекцію під назвою «Чорні діри і молоді всесвіти» науковець прочитав у Каліфорнійському університеті в Берклі. Згодом доповнена лекція стала частиною повноцінної збірки, до якої ввійшли 13 оповідей та розгорнуте інтерв’ю науковця для передачі «Диски безлюдного острова». Книжка є своєрідним продовженням діалогу з читачем, розпочатого ще у «Короткій історії часу». Найвідоміший астрофізик сучасності тлумачить найбільш імовірні моделі устрою Всесвіту, розмірковує про уявний час, про те, як чорні діри можуть дати життя молодим усесвітам, про теоретичну фізику і продовжує розпочаті ще Альбертом Ейнштейном спроби науковців визначити майбутнє Всесвіту.
Джордж і таємний ключ до Всесвіту / Люсі Гокінг, Стівен Гокінг; пер. з англ. Ганни Лелів. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 344 с.: іл..
Геніальний фізик Стівен Гокінґ разом із донькою Люсі запрошують тебе, любий читачу, у неймовірну мандрівку Всесвітом… верхи на астероїді!
Які таємниці приховує Сусідський Сад? Що це за суперкомп’ютер, який уміє розмовляти? Чому не варто стрибати на кометі, коли вона мчить крізь космічний простір? І чи вдасться головному героєві — допитливому сміливцеві Джорджу — визволити свого приятеля з чорної діри? На сторінках цієї книги, сповненої гумору й карколомних пригод, розкрито найцікавіші загадки Всесвіту, а важливі наукові факти переплетено з веселими і часом небезпечними витівками. Це не лише захоплива історія про дружбу, космічні мандри та шкільні перипетії, а й неймовірна оповідь про те, як влаштований світ, у якому ми живемо.
Джордж і скарби космосу / Люсі Гокінг, Стівен Гокінг; пер. з англ. Ганни Лелів. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. – 344 с.: іл..
Чому Земля така особлива, що саме на ній зародилося життя? Чи пощастить нам колись познайомитися з прибульцями? Що цікавого знайшли марсоходи на червоній планеті? Які зоряні системи називають потрійними? Відповіді на ці та багато інших питань шукають невгамовні і допитливі дітлахи, мандруючи космосом за допомогою чудо-комп’ютера. Вони сваряться і миряться, радіють і засмучуються, до нестями бояться і виявляють неабияку мужність – ну і, звісно, не завжди прислухаються до настанов дорослих. Але тільки задля того, щоб порятувати рідну планету Земля від страшної і таємничої небезпеки. Тож хутчій розгортай цю захопливу книгу, аби дізнатися, чи їм це вдасться!
Джордж і великий вибух / Л. Гокінг, С. Гокінг; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів : Видавницво Старого Лева, 2017. – 336 с.: іл..
У твоїх руках, любий читачу, третя книга про Джорджа та його приятелів, які й далі мандрують космосом і відкривають його таємниці. Наші герої дорослішають, переходять до нових шкіл, у них з’являються нові члени сім’ї, нові залицяльники і, звісно, нові… вороги. Тож пригоди тільки набирають обертів. Цього разу друзі мандрують на Місяць, шукають планети, схожі на Землю, блукають у глибинах адронного колайдера, намагаються викрити антинаукову організацію ТУПАКів, вибратися з таємничої пастки і навіть… урятувати людство від колосального вибуху! Отож ти поринеш у таку неймовірну круговерть, що не встигнеш дочитати цю історію до кінця, як знову чекатимеш на наступні космічні пригоди!
Компанія Google присвятила Стівену Гокінгу новий відеодудл.
Підготувала Людмила Соколовська,
завідувач інформаційно-бібліографічного відділу