«Про всесвіт коротко»

_100412557_2Рекомендаційний огляд літератури,

до 80-річчя від дня народження Стівена Вільяма Гокінга

 

8 січня 1942 року в Оксфорді (Англія), народився космолог, письменник і фізик-теоретик Стівен Гокінг.

Стівен Гокінг – найяскравіший фізик-теоретик сучасності, Лукасівський професор Кембриджського університету. Займав пости, які раніше належали Ісааку Ньютону і Полю Діраку, і мав репутацію «поп-зірки» від світу науки. Незважаючи на практично повну паралізованість всіх м’язів ще з часів своєї молодості і неможливість самостійно говорити, Стівен Гокінг писав книги, займався науковими розробками, читав лекції студентам і планував полетіти в космос.

stiven_hoking_tsikavi_faktyВін став символом непохитного ніякими негараздами людини. Говорив: «Мої очікування від життя були зведені до нуля, коли мені виповнився 21 рік. З тих пір, все, що сталося зі мною, я сприймаю як бонус».

Славу серед дослідників він здобув завдяки серії праць, у яких поєднав видатну теорію тяжіння і відносності Альберта Ейнштейна з дивним світом квантової механіки, яку зазвичай застосовують до таких крихітних речей, як атоми та молекули.

photo1641803359(2)Попри те, що Гокінг був з головою занурений у дослідницьку діяльність, він докладав також чимало зусиль задля популяризації науки. Він написав багато книжок про Всесвіт і космологію. Однією з найпопулярніших стала його «Коротка історія часу: Від великого вибуху до чорних дір», опублікована у 1988 році. Книга стала супербестселлером спочатку в Англії, а потім в інших країнах. За нею пішов збірник автобіографічних і наукових есе «Чорні діри і молоді всесвіти». А в 1994 в співавторстві з іншим видатним фізиком Роджером Пенроузем була написана «Природа простору і часу», яка головним чином передає суперечку двох вчених про фундаментальні питання світобудови. Зрозуміло, що серйозному вченому тримати себе в рамках науково-популярного стилю буває вкрай важко. Шанс піти в чисту науку, грюкнувши дверима знань і термінів перед носом читача, дуже великий. У свою чергу Гокінг не прагнеув строгості в своєму тексті. Він той самий університетський професор-фанатик, якому нічого не варто зачарувати і підкорити собі аудиторію тим, що він розповідає просто про найскладніші речі.photo1641815860

Крім цього, у 2007 році спільно зі своєю донькою Люсі, фізик видав художню дитячу книжку «Таємний ключ Джорджа до Всесвіту» – історію про пригоди хлопчика, який усупереч забороні батьків, захоплюється технологіями й досягає успіху в науці. Книга стала першим роман із серії про Джорджа від родини Гокінгів.

Про Гокінга зняли кілька біографічних стрічок. У драматичному фільмі BBC «Гокінг» роль професора виконав Бенедикт Камбербетч. У 2014 році Стівен Гокінг став героєм ще однієї стрічки – «Теорія всього», де науковця зіграв Едді Редмейн. Сам Гокінг запам’ятався глядачам в одному з епізодів телесеріалу «Теорія великого вибуху».

На полицях нашої бібліотеки Ви знайдете книги Стівена Гокінга:

Найкоротша історія часу / С. Гокінг, Л. Млодінов ; переклад Ігоря Андрущенка. – Харків: Видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 160 с.: іл.

Це нова версія всесвітньо відомої «Короткої історії часу», поповнена останніми даними космології, спроба ще простіше і зрозуміліше викласти найскладніші теорії. У центрі уваги авторів знаходяться основні проблеми науки і філософії. Як виник Всесвіт, і куди він рухається? Які сили лежать в основі його розвитку? Яка природа простору і часу? Як наука здобула знання про них, і наскільки ці знання є достовірними? Чи є надія створити єдину теорію всього сущого? Чому наш світ такий, яким ми його спостерігаємо? І, можливо, найцікавіше запитання, яким задавався ще Альберт Ейнштейн: чи володів свободою Господь Бог, коли створював Всесвіт? Твір написаний живою мовою і розрахований на широке коло читачів без академічних знань з фізики.

Чорні діри і молоді всесвіти та інші лекції / С. Гокінг; пер. з англ. Я. Лебеденка. – Харків : Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2019. – 158 с.

Збірка наукових нарисів 1976-1992 років. Уперше лекцію під назвою «Чорні діри і молоді всесвіти» науковець прочитав у Каліфорнійському університеті в Берклі. Згодом доповнена лекція стала частиною повноцінної збірки, до якої ввійшли 13 оповідей та розгорнуте інтерв’ю науковця для передачі «Диски безлюдного острова». Книжка є своєрідним продовженням діалогу з читачем, розпочатого ще у «Короткій історії часу». Найвідоміший астрофізик сучасності тлумачить найбільш імовірні моделі устрою Всесвіту, розмірковує про уявний час, про те, як чорні діри можуть дати життя молодим усесвітам, про теоретичну фізику і продовжує розпочаті ще Альбертом Ейнштейном спроби науковців визначити майбутнє Всесвіту.

photo1641803359

Джордж і таємний ключ до Всесвіту / Люсі Гокінг, Стівен Гокінг; пер. з англ. Ганни Лелів. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 344 с.: іл..

Геніальний фізик Стівен Гокінґ разом із донькою Люсі запрошують тебе, любий читачу, у неймовірну мандрівку Всесвітом… верхи на астероїді!

Які таємниці приховує Сусідський Сад? Що це за суперкомп’ютер, який уміє розмовляти? Чому не варто стрибати на кометі, коли вона мчить крізь космічний простір? І чи вдасться головному героєві — допитливому сміливцеві Джорджу — визволити свого приятеля з чорної діри? На сторінках цієї книги, сповненої гумору й карколомних пригод, розкрито найцікавіші загадки Всесвіту, а важливі наукові факти переплетено з веселими і часом небезпечними витівками. Це не лише захоплива історія про дружбу, космічні мандри та шкільні перипетії, а й неймовірна оповідь про те, як влаштований світ, у якому ми живемо.

Джордж і скарби космосу / Люсі Гокінг, Стівен Гокінг; пер. з англ. Ганни Лелів. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2017. – 344 с.: іл..

Чому Земля така особлива, що саме на ній зародилося життя? Чи пощастить нам колись познайомитися з прибульцями? Що цікавого знайшли марсоходи на червоній планеті? Які зоряні системи називають потрійними? Відповіді на ці та багато інших питань шукають невгамовні і допитливі дітлахи, мандруючи космосом за допомогою чудо-комп’ютера. Вони сваряться і миряться, радіють і засмучуються, до нестями бояться і виявляють неабияку мужність – ну і, звісно, не завжди прислухаються до настанов дорослих. Але тільки задля того, щоб порятувати рідну планету Земля від страшної і таємничої небезпеки. Тож хутчій розгортай цю захопливу книгу, аби дізнатися, чи їм це вдасться!

Джордж і великий вибух / Л. Гокінг, С. Гокінг; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів : Видавницво Старого Лева, 2017. – 336 с.: іл..

У твоїх руках, любий читачу, третя книга про Джорджа та його приятелів, які й далі мандрують космосом і відкривають його таємниці. Наші герої дорослішають, переходять до нових шкіл, у них з’являються нові члени сім’ї, нові залицяльники і, звісно, нові… вороги. Тож пригоди тільки набирають обертів. Цього разу друзі мандрують на Місяць, шукають планети, схожі на Землю, блукають у глибинах адронного колайдера, намагаються викрити антинаукову організацію ТУПАКів, вибратися з таємничої пастки і навіть… урятувати людство від колосального вибуху! Отож ти поринеш у таку неймовірну круговерть, що не встигнеш дочитати цю історію до кінця, як знову чекатимеш на наступні космічні пригоди!

 photo1641815860(3)

Компанія Google присвятила Стівену Гокінгу новий відеодудл.

Підготувала Людмила Соколовська,

завідувач інформаційно-бібліографічного відділу