ПРАПОР НЕСКОРЕНИХ
Обласний бібліотечний марафон «Краєзнавчі таємниці бібліотек Київщини»
Матеріал поданий без змін
З досвіду роботи Обухівської центральної публічної бібліотеки Обухівської міської ради
/До Дня Кримськотатарського прапора /
Щороку 26 червня кримські татари відзначають День кримськотатарського прапора – день шанування національного символу кримських татар, корінного народу Криму.
Етнічний кримськотатарський прапор вперше було затверджено І Курултаєм кримських татар у 1917 році, що проходив у Бахчисараї.
Прапор являє собою полотнище небесно-блакитного кольору з символом влади – тамгою золотистого кольору, розташованою в лівому верхньому кутку біля древка.
Блакитне полотнище і золота тамга були вибрані не випадково. Небесно-блакитний колір у тюркських народів – це синонім чистоти і свободи, чесності і вірності, бездоганності і сили. Єдиний колір блакитного тла пов’язують із бажанням єдності народу, миру та благополуччя.
День кримськотатарського прапора вперше було відзначено у 2010 році за ініціативи Кримського Молодіжного Центру та інших молодіжних організацій. А 29 серпня 2010 року на ІІІ сесії V Курултаю кримськотатарського народу було ухвалено рішення відзначати День національного прапора 26 червня – у день відкриття ІІ Курултаю. Його мета – об’єднання народу і популяризація кримськотатарської символіки.
З моменту свого існування кримськотатарський прапор в різні часи піддавався заборонам. Так, у 1929 році комуністична влада проголосила блакитний прапор «буржуазно-націоналістичним» і заборонила його використання. У місцях депортації кримських татар після 1944 року зберігання прапора вважалося злочином проти радянської влади. Вже у 1970-1980 роках значна частина кримськотатарської молоді не знала свого прапору. Саме з моменту повернення кримських татар до Криму за часів незалежної України прапор почав своє відродження разом зі своїм народом. До тимчасової окупації Російською Федерацією Криму День кримськотатарського національного прапора відзначався по всіх містах, селищах і селах півострову широкомасштабними заходами: концертами, дитячими конкурсами, спортивними змаганнями тощо.
Сьогодні, Крим є окупованим Росією. Кримські татари, які виступають за свободу під кримськотатарським прапором, піддаються тиску і репресіям з боку окупаційної влади.
Тож нехай цей стяг, що є символом боротьби за права корінного народу Криму, стане символом звільнення півострова від російської окупації та одним із символів відновлення територіальної цілісності України.
До Дня Кримськотатарського прапора в Обухівській центральній публічній бібліотеці для дорослих оформлено викладку – інформацію «Прапор нескорених», біля якої проводяться огляди літератури та інформаційні бесіди.
Л.Храпач – завідуюча Обухівською центральною публічною бібліотекою
для дорослих Обухівської міської ради