ПИСЬМЕННИК, ПОЛІТИК, ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ – ВОЛОДИМИР ЯВОРІВСЬКИЙ

20221007_105755Київщині – 90

Обласний краєзнавчо-бібліотечний марафон “Краєзнавчі таємниці бібліотек Київщини”

Матеріал поданий без змін

З досвіду роботи Обухівської центральної публічної бібліотеки Обухівської міської ради

 /До 80-ти річчя від дня народження/

 Борець за незалежність України у ХХ столітті, лауреат Шевченківської премії, письменник, поет, прозаїк, журналіст, радіоведучий, сценарист, талановитий оратор, блискучий аналітик і депутат України багатьох скликань Володимир Олександрович Яворівський народився 11 жовтня 1942 року на Вінничині.

У 1964 р. закінчив Одеський державний університет ім. І. Мечникова за спеціальністю українська мова та література.

Трудовий шлях розпочав на посаді редактора одеського радіо. Після переїзду до м. Запоріжжя працював у газеті «Запорізька правда» та редактором міського радіомовлення. Згодом працював кіносценаристом на телестудії у м. Львові.

  Розквіт творчості Володимира Яворівського відбувся після переїзду до міста Києва, де він працював у газеті «Літературна Україна».

Незабаром став завідувачем відділу прози і заступником головного редактора журналу «Вітчизна», пізніше – літературним консультантом і референтом Спілки письменників.

Володимир Олександрович є автором цілої бібліотеки романів, повістей, новел, оповідань, збірок відважної публіцистики. Його твори перекладені багатьма мовами світу та входять до скарбниці справжньої інтелектуальної літератури.

Найвизначнішими творами В. Яворівського критики вважають романи про будівництво та драматичні події весни 1986 року на Чорнобильській АЕС: «Ланцюгова реакція», «Оглянься з осені», «Марія з полином у кінці століття», а також біографічний роман про Катерину Білокур «Автопортрет з уяви».

1984 року за повість «Вічні Кортеліси» письменник  отримав Державну премію України ім. Тараса Шевченка.

Серед найвідоміших  книг автора: романи: «А тепер – іди» (1983), «Криза» (2000), «Що ж ми за народ такий?..» (5 томів, 2001-2010), «Найдовша ніч Президента» (2011), збірки новел та оповідань: «Гроно стиглого винограду» (1971), «З висоти вересня» (1984), публіцистичні твори: «Крила, вигострені небом» (1975), «Тут, на землі» (1977), «І в морі пам’ятати джерело» (1980), «Право власного імені» (1985).

За повістю «Варвара серед варварів»  створено телефільм «Прощання з Каїром»

  Окрім літературної діяльності, Володимир Яворівський вів активне політичне життя . Він був одним з засновників Народного руху України та боровся за проголошення незалежності України. Обирався депутатом  Верховної Ради протягом шести скликань.

Упродовж 1996–1999 років очолював Комітет із Державних премій України імені Тараса Шевченка. У 2001 – 2011 рр. був головою Національної Спілки письменників України, мав авторські програми на радіо та  телебаченні. На Першому каналі українського радіо Національної радіокомпанії України вів щотижня радіопередачу «20 хвилин з Володимиром Яворівським», що присвячена актуальним проблемам патріотизму та національного духу в Україні.

Півтора року не дожив письменник до свого  80-річного ювілею, помер 17 квітня 2021року. «Я ні від чого не відрікаюся, навіть від тих помилок, які зробив.. » В.  Яворівський.
В. Яворівський  відзначений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня та ювілейною медаллю «25 років незалежності України». Йому  присвоєно звання академіка Міжнародної академії наук, освіти, промисловості і мистецтва США.  

До 80-річчя від дня народження В. О.  Яворівського  в Обухівській центральній публічній бібліотеці для дорослих  підготовлено бібліографічне досьє  та оформлена  полиця – вшанування «Письменник, політик, громадський діяч – Володимир Яворівський», де представлені кращі твори відомого українця.    Всіх бажаючих ознайомитися з творчістю відомого діяча запрошуємо до бібліотеки!

Л.Храпач – завідуюча Обухівською центральною публічною

                     бібліотекою Обухівської міської ради 

 20221007_105536