Незабутні: Агатангел Кримський

Агатангел15 січня виповнюється 150 років від дня народження Агатангела Юхимовича Кримського (1871-1942 рр.), українського історика, славіста і сходознавця, письменника і перекладача, одного із засновників першої української Академії наук. Агатангел Кримський відомий як один з найвидатніших світових дослідників сходу, він став автором численних наукових праць з історії культури арабських країн, ґрунтовно вивчав історію ісламу, письменство, літературу та театри Сходу. Все своє життя він з любов’ю будував «міст» між двома світами – українською культурою і культурою народів Сходу. Його ім’я затверджено XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО в переліку видатних діячів світу.

01Крім східних, Агатангел Кримський знав стільки мов, що навіть в одному з листів писав: «легше буде сказати, які мови я не знаю». Дослідники і досі розходяться в підрахунках кількості мов, на яких говорив поліглот. «За різними даними, знав понад 60 мов, а хтось переконаний, що понад 100», – розповідає науковий співробітник Національного музею літератури Мирослава Тарахан.

Науковці бачать цілий комплекс причин таких унікальних досягнень Кримського в філології. Дослідник Мирослава Тарахан зазначає, що, з одного боку, це виховання і певне культурне оточення. Батько Кримського привчав його до читання ще змалку. Хлопець настільки цим захопився, що доводилося потім просто відбирати у майбутнього академіка книги.

У той же час літературознавець і культуролог Тамара Гундорова вважає, ще однією причиною є природні здібності до вивчення мов. «Я перш за все думаю, що для вивчення мов величезну роль грає природна схильність, – зазначає дослідник. – Очевидно, що в Агатангела Кримського, як і у деяких людей, була природна схильність не боятися вчити мову. Дуже важливою є психологічна розкутість. Тому що дуже часто люди скуті і не можуть говорити, якщо вони відчувають, що не знають досконало мови».

А. Кримський був автором усіх найважливіших статей, присвячених культурі народів Близького Сходу, які були вміщені в енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона.

2Агатангел Кримський написав фундаментальну працю «Сторінки історії Криму», що складається з п’яти частин – «Татари», «Нарис історії Кримського ханства», «Хронологічна таблиця кримських ханів», «Чуфут-Кале», «Про долю українських полонених в Кримському ханстві». Провів ґрунтовне дослідження «Література кримських татар» і додаток до нього «Антологія кримськотатарських поетів».

Незважаючи на те, що Агатангел не мав і краплі української крові, відомий поліглот і сходознавець все ж відчував себе українцем. Любов до української мови йому прищепили Павло Житецький та Михайло Драгоманов ще в колегії Павла Галагана, де Кримський навчався підлітком.

«Він принципово вважав, що необхідно спілкуватися українською мовою. – розповідає Мирослава Тарахан. – За часів Російської імперії це було неприйнятно. Але Агатангел все одно говорив українською та французькою, ніж, напевно, дражнив своє оточення».

Пізніше основною мовою не тільки свого спілкування, а й наукового і творчої праці Агатангел Кримський свідомо вибирає саме українську. Його збірка поезій «Пальмове гілля» містить оригінальні вірші дослідника та його власні переклади арабських поезій українською мовою. На думку дослідників, збірка Кримського є унікальною пам’яткою літератури. Уже в 1910 році про вченого-орієнталіста як про «високоталановитого поета» і «дуже оригінального оповідача» пише Іван Франко.

З 1918 року Агатангел Кримський постійно проживав в Києві, де працював секретарем Української Академії наук, заснованої гетьманом Павлом Скоропадським. Крім іншого, Агатангел Кримський залишив після себе унікальні дослідження української мови, які виклав, зокрема, в працях «Українська граматика», «Нариси з історії української мови».

4-19-1280x720Академік Кримський вів запеклу полеміку з російськими вченими, адже вважав, що українська мова уже в XI столітті існувала “як цілком рельєфна, точно позначена, яскраво індивідуальна одиниця».

У 1941 році постановою НКВС Кримського оголосили «ідеологом українських націоналістів, який протягом років очолював націоналістичне підпілля». Його разом з іншими українськими патріотами заарештовують і відправляють до Кустанайської в’язниці в Казахстані. Вже незабаром він помирає – за однією з версій дослідників, в результаті жорстоких тортур.

1В СРСР ім’я Агатангела Юхимовича Кримського довгий час замовчувалося з ідеологічних причин. Перша згадка про особу вченого епохи «розстріляного відродження» з’явилося лише в 1980 році.

КЗ КОР “Київська обласна бібліотека для юнацтва” згідно плану, до 150-річчя всесвітньо відомого українського історика-орієнталіста, письменника і перекладача кримськотатарського походження, та до Дня кримського спротиву російській окупації підготувала методичне видання, яке стане в нагоді як бібліотечним працівникам, так і користувачам бібліотеки: інформаційно-біографічне видання “Незабутні: Агатангел Кримський”

Робота містить біографічні та бібліографічні дані про Агатангела Кримського, тлумачення щодо: Дня кримського спротиву россійській окупації, Дня боротьби за права кримськотатарського народу, Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Укази Президента України та Постанови ВРУ щодо цих пам’ятних дат. Містить інформацію про колишнього Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, інформаційні матеріали Українського інституту національної пам’яті, рекомендації щодо заходів до вказаних дат,  рекомендації щодо партнерів для проведення подібних заходів, корисні посилання на фото-, відео- та текстові матеріали для організації культурних заходів та ін.

З роботою можна ознайомитись у розділі сайту “Методична робота” — > “Видавнича діяльність” — > “Видавнича діяльність 2021″, або за посиланням…

Сподіваймося, що ці матеріали стануть вам у нагоді!