НЕЗАБУТНІЙ ІВАН МИКОЛАЙЧУК

20210612_114600Рубрика “Бібліотеки Київщини”

Матеріал поданий без змін

Червень цього року в Україні освітлений вшануванням пам’яті видатного актора, режисера та сценариста, заслуженого артиста України Івана Миколайчука. 15 червня 2021 року легенді українського кінематографу виповнилося б 80 років.    Його називали «душею українського кіно», генієм сучасності, «народним» артистом через те, що його знали і любили мільйони. 

За свої 46 років він встиг закінчити Чернівецьке музичне училище, театр-студію при Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, Київський державний інститут театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого, зіграти 34 ролі, написати 9 сценаріїв і стати режисером 2 фільмів. Саме ці фільми стали художнім прикладом українського поетичного кіно.

У 1968 році, на зйомках фільму «Анничка», Івана Миколайчука звинуватили в націоналізмі. Він не стримався й спробував пояснити різницю між «націоналізмом» та «патріотизмом», проте це призвело до доносу в Москву й кваліфікації «людини з ворожою ідеологією».

Серед зіграних героїв Івана Миколайчука є як позитивні, так і негативні. Старше покоління ніколи не забуде такі кіношедеври за участю чудового артиста, як «Тіні забутих предків», «Пропала грамота», Захар Беркут, «Білий птах з чорною ознакою» (де актор виступив ще й сценаристом, став останнім значним «релізом», після якого він остаточно потрапив у списки неблагонадійних і закрив собі дорогу на широкий екран). Впродовж п’яти років актора не запрошували зніматися і пояснювалося це виключно «проханням» партійного керівництва. Жертвою радянської влади став і фільм «Пропала грамота», де Миколайчук виступив і актором, і сценаристом – знятий у 1974-му році, у прокаті він з’явився лише на початку 80-х.  У 1979 році виходить у світ його перша режисерська робота – художній фільм «Вавілон XX».  Талановитий в усьому, Іван Миколайчук ще й був композитором для  своїх фільмів, обожнював народну музику глинницьких музикантів, яких також залучав до роботи над картинами.

Заслужений артист УРСР, лауреат республіканської премії імені М.Островського,  Кавалер орденів Трудового Червоного Прапора, Дружби народів. Лауреат Державної премії України імені Т.Г.Шевченка ( посмертно)-   Іван Миколайчук помер  у віці 46 років. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком. В його особі українська нація має світового невмирущого позитивного героя, який пробуджував національний дух українців.  Іван Миколайчук пішов із життя через хворобу  дуже рано, залишивши нереалізованими силу-силенну творчих задумів…

До вшанування пам’яті знаменитого актора долучилася і Обухівська центральна публічна бібліотека для дорослих  Обухівської міської ради. Напередодні ювілею в читальному залі бібліотеки оформлено викладку – вшанування «Незабутній Іван Миколайчук» та зроблено мистецький портрет.

Шанувальників творчості Івана Миколайчука запрошуємо до бібліотеки, тут ви дізнаєтесь про нього багато цікавого.

Л.Храпач – завідуюча Обухівською центральною публічною бібліотекою для

                   дорослих  Обухівської міської ради