Ми різні – ми разом – ми єдині

bf352d98a019bdde69b3f-1024x576Кримські татари разом з українцями є одним з корінних народів України. На території нашої держави мешкає приблизно 250 000 представників цього народу. Самоназвою кримських татар є киримли – що можна перекласти як «кримці». Вони спілкуються на кримськотатарській мові, що належить до тюркської мовної сім’ї та сповідують іслам.

Походження

Кримськотатарський народ сформувався на території Кримського півострова у часи середньовіччя в XI–XIII ст.

Кримські татари є нащадками половецьких племен, які ввібрали в себе та асимілювали монгольські елементи та, частково, греків, італійців, готів, та представників інших народів, які мешкали тоді на півострові.

У 16 – 18 ст. до Криму мігрували також споріднені з кримськими татарами племена ногаїв, які займали в основному степову зону. Зараз серед кримських татар можна зустріти як людей з європеоїдною зовнішністю, так і тих, хто має монголоїдні риси – нащадків ногайців. 

Кримське ханство

8d039eb-550

З 1441 р. кримські татари мали власну національну державу – Кримське ханство. Перебуваючи з 1478 р. у васальній залежності від Османської імперії, кримські хани, тим не менш, провадили власну політику, часто ігноруючи вимоги султанів. Кримське ханство було грізним супротивником для сусідніх держав – і до кінця 17 ст. Польща та Московія щорічно сплачували ханам данину, яка мала втримувати кримців від масштабних нападів.

Кримське ханство почало поступово занепадати у 18 ст., як через внутрішню кризу, так і через поступово наростаючий тиск з боку Російської імперії.

Кримське ханство почало поступово занепадати у 18 ст., як через внутрішню кризу, так і через поступово наростаючий тиск з боку Російської імперії. За мирним договором 1774 р. Росія домоглася від Туреччини скасування васальної залежності Криму, а у 1783 р. ханство маніфестом Катерини ІІ було приєднане до Російської імперії.

Реакцією кримських татар на це стала масова еміграція – за підрахунками істориків, у 1790-ті рр. з півострову до Османської імперії виїхало близько половини його мешканців. Після закінчення Східної війни, у 1850-60-х рр. з Криму виїхало ще приблизно 200 тис. кримських татар.

Депортація

M0GtF 

Найтрагічнішою сторінкою в історії кримськотатарського народу стала депортація 1944 р. 11 травня 1944 р. Сталін підписав постанову Державного комітету оборони про виселення всіх кримських татар з території Криму. Офіційним приводом оголошувалася «співпраця кримських татар» з нацистами у період окупації півострову. Однак виселенню були піддані всі без виключення кримські татари – навіть родини військовослужбовців Червоної армії, колишні партизани і т.д.

Операція по виселенню була проведена підрозділами НКВС 18-20 травня 1944 р. Людям давали 15 хвилин на збори і дозволяли взяти лише мінімум особистих речей. Після цього у товарних вагонах кримські татари були вивезені на спецпоселення на Урал або до Середньої Азії, головним чином до Узбекистану.

За різними підрахунками, у дорозі та в перші два роки після переселення загинуло до 40% депортованих кримських татар. Але, окрім забраних життів, радянська влада забрала і Батьківщину в цілого народу.

За різними підрахунками, у дорозі та в перші два роки після переселення загинуло до 40% депортованих кримських татар.

Можливість повернутися до Криму киримли отримали фактично тільки у 1989 році.

Народною стала написана на засланні пісня «Guzel Kırım» («Прекрасний Крим»), в якій бринить туга по втраченій батьківщині

Aluştadan esken yeller

Yüzüme urdı.

Balalıqtan osken yerler

Közyaşım tüşti.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım. (2x)

 

Bakçaları, meyvaları,

Bal ile şerbet.

Sularındı içe-içe,

Toyalmadım men.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım. (2x)

 

Bala-çağa Vatanım dep,

Közyaşıñ töke,

Qartlarımız ellin cayıp,

Duvalar ete.

 

Men bu yerde yaşalmadım,

Yaşlığıma toyalmadım,

Vatanıma asret oldım,

Ey, Güzel Qırım! (2x)

У 2016 році кримськотатарська співачка Джамала, презентуючи Україну, виграла престижний міжнародний конкурс «Євробачення», виконавши пісню «1944», присвячену депортації кримських татар. У якості приспіву вона використовувала рядки з народної пісні.

Спільна мова

Давне сусідське співіснування кримських татар та українців позначилося значними взаємовпливами. Так, в українській мові нараховують декілька сотень слів тюркського походження. Серед них, зокрема майдан (meydan), шапка (şapke), терези (teraze), лелека (lаjlаk).

З нагоди відзначення Міжнародного дня корінних народів світу для вас, шановні користувачі, ми підготували для вас та пропонуємо переглянути  відео презентацію «Корінні народи Криму – багатство України»

Джерело