Лондонська національна галерея перейменували “танцівниць” Едгара Дега

dbd8fd2615aff04f6772511ba785b899Україна платить дуже дорогу ціну за те, що світ нарешті починає переосмислювати роль України у світовій культурній спадщині та позбавлятися імперського трактування нашої історії та культури.

Як повідомляє The Guardian, Лондонська національна галерея перейменувала “Російських танцівниць” Дега на “Українських танцівниць”.

На думку видання, це тільки початок процесу покликаного переосмислити “ліниві” інтерпретації чи неправильне визначення українського мистецтва та спадщини, тотальне маркування його як російського.

Після звернень українців у соціальних мережах галерея повідомила, що змінила назву роботи Дега.

Представник Національної галереї сказав: «Назва цієї картини є предметом постійних дискусій упродовж багатьох років та висвітлюється у науковій літературі; проте за останній місяць їй приділялася підвищена увага через поточну ситуацію, тому ми визнали підхожим моментом оновити назву картини, щоб вона краще відображала тему картини».

Серед тих, хто вітав перейменування, була Марія Кащенко, уродженка України, засновниця та директорка Art Unit, у якому представлені художники-початківці, зокрема наразі 21 український художник.

«Я розумію, що термін «російське мистецтво» став простим узагальнюючим терміном, який був корисним, але зараз справді важливо зробити все правильно. Як українка, у минулому я стикалася з періодами, коли мене називали росіянкою, або коли українське походження описувалося як російське», — сказала вона.

Критика британських культурних установ також виходила від Олесі Хромейчук, директорки Українського інституту в Лондоні, яка минулого місяця написала в німецькому журналі Der Spiegel : «Кожен похід до галереї чи музею у Лондоні з експонатами мистецтва чи кіно з СРСР виявляє навмисне чи просто ліниве спотворення регіону як єдиної безкрайньої Росії; так, як цього хотів би бачити чинний президент Російської Федерації.

«У кураторів немає проблем із поданням єврейського, білоруського чи українського мистецтва та художників як росіян. У тих рідкісних випадках, коли українця не представлено як російську, його чи її можуть уявити як «уродженця України», як це було у випадку з кінорежисером Олександром Довженком на одній із великих виставок революційного мистецтва в Лондоні».

Національна галерея повідомила Guardian, що дослідження картин у її колекції триває, і інформація про її роботи оновлюється в міру необхідності та в міру появи нової інформації.

Проте робота за відновлення точного формулювання в назві робіт Едгара Дега ще не закінчена. У художника є серія робіт з дівчатами, що танцюють в українських костюмах, вони зберігаються в Національній галереї Швеції, у Музеї витончених мистецтв у Г’юстоні, а також у приватних колекціях. Усі вони значаться у каталогах як “Російські танцівниці”.

Джерело