Крим. Золотий острів у Чорному морі

fd0454bd83fced77ef0a3b69b99e923eДо Дня Автономної Республіки Крим

20 січня українці відзначають День Автономної Республіки Крим. 30 років тому у цей день більшість мешканців Криму на загальнокримському референдумі висловилися за встановлення автономії, що визначило статус Криму у складі України.

З цієї нагоди презентуємо перегляд літератури «Крим. Золотий острів у Чорному морі», яка є у бібліотечному фонді Київської обласної бібліотеки для юнацтва.

Видання Юрія Зінченка «Кримські татари» – це історичний нарис, який знайомить з культурним надбанням кримських татар від Кримського ханства до сьогодення. Окремий розділ репрезентує важливі архівні документи і матеріали 1942-1994 років, що стосуються проблем кримських татар.

У нарисі Олександра Мандюка «Українці – корінний народ Криму»  запропоновано обгрунтування статусу українців як єдиного корінного народу в Криму.

20220120_105632

У виданні доктора філософських наук, професора, першого проректора Національного університету «Острозька академія» Петра Кралюка «Півтори тисячу разом. Спільна історія українців і тюркських народів» висвітлюється ставлення українців до тюркського світу, яке не було і не є простим. Українці, їхні предки контактували з тюркськими народами більше тисячі років. Часто це були воєнні конфлікти, хоча зустрічалися і моменти співпраці. Особливу увагу автор акцентує на стосунках між українським козацтвом, Кримським ханством  та Османською імперією. Показано, що в українському етносі помітну роль відіграли тюрки, а українська культура має чимало тюркських елементів.

У книзі українських журналістів кримськотатарського походження Аліма Алієва і Севгіль Мусаєвої «Мустафа Джемілєв. Неламний» показаний істинний масштаб особистості Мустафи Джемілєва, який є національним лідером кримських татар, символом єднання депортованого народу і повернення його на рідну землю. Він присвятив своє життя боротьбі із величезною репресивною системою, пройшов радянські тюрми, голодування, залякування – і переміг. Але анексія Криму в 2014 році розпочала новий виток випробувань. Тепер знаний дисидент, правозахисник на міжнародному рівні відстоює права своєї батьківщини. Історія його життя – це історія боротьби кримськотатарського народу.

У книзі Володимира Сергійчука «Український Крим» із залученням великого документального матеріалу розповідається про спільну історичну долю Криму й України.  Зокрема, звертається увага на українську більшість півострова в період Кримського ханства, на включення Криму до українського народногосподарського організму вже з кінця ХVІІІ ст. Детально аналізується перебіг подій, пов’язаних з процесом об’єднання Криму з Україною в 1918 році та передавання півострова в 1954 році. Також наводяться аргументи на користь того, що населення півострова завжди пов’язувало зростання свого добробуту в єднанні з Україною.

Книга С.В. Громенка «250 років фальші: російські міфи історії Криму» дає відповідь на такі запитання: «Невже Крим – споконвічно російська земля?», «Чи правда, що кримські татари – усі зрадники?», «Чи дійсно півострів став частиною України незаконно?», «Чи дійсно всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії». Автор розповідає про анексію Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі і зумовила небезпечний розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації.

20220120_105550

У виданні релігієзнавця А.І. Маркевича «Таврійська губернія під час Кримської війни» розповідається про історію війни, що пронеслася над південними землями України 1854-1856 роках. Наведені матеріали практично втрачені, тому це видання є унікальним джерелом для висвітлення тих героїчних подій.

У книзі Катерини Сергацкової, Артема Чапая та Володимира Максакова «Війна на три букви. Між внутрішнім конфліктом і зовнішнім втручанням» опубліковано репортажі та зібрано свідчення очевидців про. Що сталося в Україні в період з 22 лютого 2014 року до початку 2015-го: про анексію Криму, антитерористичну операцію на Донбасі, яка послідувала за цим; по трагедію в Одесі та повномасштабну війну, яка розгорнулася незабаром після незаконних референдумів і яку назвали трьома буквами: АТО.

Книжка відомого українського дитячого письменника, лауреата Державної премії Автономної Республіки Крим Євгена Білоусова «Казки та легенди Криму» розповідає про історію Криму – далекі доісторичні часи, грецькі поселення, козацькі походи, незвичайний рослинний і тваринний світ.

20220120_105702

 Нарис з етнічної історії «Греки на українських теренах» - наукова праця, яка присвячена історії синів Еллади на території сучасної України від часу їх появи до сьогодення. Розкриваються основні проблеми грецької еміграції впродовж різних історичних періодів, роль античної спадщини та візантійського впливу на український історичний процес. Подано відомості про видатних українських греків.

Запрошуємо відвідати Київську обласну бібліотеку для юнацтва для ознайомлення з поданими та іншими виданнями.

 

Огляд підготувала

завідувачка відділом

обслуговування користувачів КЗ КОР «КОБЮ»

О.О. Шмідт