Краєзнавство в сучасній бібліотеці як важливий елемент патріотичного виховання користувачів

85років-e1486392735440До Обласної краєзнавчої акції “Бібліотенка: день за днем”

Патріотизм – це любов.

 Люблять не за щось, а тому що не можуть не любити.

Святослав Вакарчук, «Океан Ельзи»

 

22 червня 2017 року на базі Броварської центральної районної бібліотеки відбувся день методиста «Краєзнавство в сучасній бібліотеці як важливий елемент патріотичного виховання користувачів» за участю бібліотечних працівників ЦРБ, бібліотек-філіалів Броварської ЦБС та бібліотек Калитянської ОТГ.

Літературним флешмобом «Бібліотека єднає покоління», присвяченому 85-річчю утворення Київської області та Дню скорботи і вшанування пам’яті жертв війни, було розпочато чергову зустріч колег. Працівники центральної районної бібліотеки хвилююче читали фронтову поезію відомого поета, прозаїка, ветерана Другої світової війни, героя телеканалу «Інтер» «Люди Победы» Адамовича Броніслава Сергійовича. Бібліотекар І категорії Требухівської бібліотеки-філіалу № 8 Броварської ЦБС, поетеса, член Національної спілки журналістів України Кольцова Надія Тимофіївна та поетеса-землячка Чебіна Людмила Іванівна презентували авторські вірші воєнної тематики. Хвилиною мовчання присутні вшанували полеглих Героїв.

Після зворушливого заходу було розпочато черговий день методиста для бібліотечних працівників.

У вступному слові директор Броварської ЦБС Кошелєва Людмила Василівна наголосила, що саме сьогодні, у часи, коли новітня історія активно твориться за нашої безпосередньої участі, постало питання нагальної активізації та якісного оновлення бібліотечних підходів щодо формування системи національно-патріотичних цінностей громадян України. Успіхи у здійсненні завдань патріотичного виховання користувачів книгозбірень залежать від кожного бібліотечного працівника, адже бібліотекарі тісно співпрацюють з молоддю та мають безпосередній вплив на формування їхніх характерів.

«В умовах розбудови громадянського суспільства тематика патріотизму, формування національної самосвідомості громадян стала пріоритетним напрямом діяльності сучасних бібліотек. І для цього ми маємо наші професійні засоби – книги, періодичні видання, мережу Інтернет. Бібліотеки, як накопичувачі історичної пам’яті, повинні виступати провідниками між поколіннями», – підкреслила промовець.

Значення героїко-патріотичного виховання користувачів бібліотек як фактора консолідації сучасного українського суспільства розкрила завідуюча методично-бібліографічним відділом Броварської ЦРБ Кальченко Олена Миколаївна, зазначивши ефективність комплексного підходу щодо форм його організації.

«Патріотичне виховання має проходити через низку заходів, які спрямовано на національне, громадянське, моральне, родинне, естетичне, правове, екологічне, фізичне та трудове виховання, а також базуватися на національній історії, знанні і відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни», – зазначила виступаюча.

Про бібліотечне краєзнавство у системі формування духовності користувачів та збереженні культурної спадщини краю детально розповіла методист І категорії методично-бібліографічного відділу Броварської ЦРБ Бичківська Світлана Володимирівна.

«Роботу з питань краєзнавства слід проводити за декількома напрямками: історичним, природно-географічним, народознавчим, екологічним, літературним та мистецьким, – радила методист. – В кожному селі Броварського району живуть люди, які закохані в свій край, добре знають його історію. Бібліотеки повинні співпрацювати з ними, разом проводити тематичні заходи».

Досвідом роботи щодо організації нетрадиційних форм краєзнавчої роботи публічних бібліотек ділилися завідуючі Великодимерської, Княжицької, Плосківської бібліотек-філіалів Броварської ЦБС, демонструючи за допомогою мультимедійних засобів цікаві презентації власних краєзнавчо-етнографічних та музейних куточків.

Особливу увагу та захоплення колег викликав унікальний історичний альбом зі спогадами та світлинами мешканців села Княжичі, учасників Другої світової війни. Також завідуюча книгозбірнею яскраво висвітлила роботу любительського історично-краєзнавчого клубу для школярів, який діє на базі Княжицької бібліотеки-філіалу № 5 Броварської ЦБС, та бере активну участь у краєзнавчо-пошуковій діяльності рідного села.

Методичну консультацію «Краєзнавча бібліографія як дієвий фактор патріотичного виховання молоді» надала головний бібліограф методично-бібліографічного відділу Броварської ЦРБ Музика Надія Михайлівна, виділивши традиційні та інноваційні аспекти у роботі краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату. Зокрема, було відмічено тенденцію зберігання та відображення у краєзнавчих картотеках сільських бібліотек сімейних архівів жителів даного регіону.

Підсумки чергового дня методиста для бібліотечних працівників підбила директор Броварської ЦБС Кошелєва Л.В.

IMG_1360 IMG_1338 IMG_1322 IMG_1332 IMG_1382