До Обласної краєзнавчої акції «Бібліотека: день за днем»

85років«Письменники рідного краю» – на цю тему 12 січня 2017 року відбулося засідання методичного об’єднання вчителів української мови та літератури, підготовлене спільно з Ірпінською центральною міською бібліотекою. 

Бібліотечні працівники підготували коротку історичну довідку «Ірпінь літературний», де розповіли про давні літературно-мистецькі традиції  Ірпеня, нашого ще зовсім молодого міста.

Виник Ірпінь завдяки будівництву залізниці Київ-Ковель, яка була пущена в експлуатацію в 1902 році. Тоді це було невеличке поселення залізничників, яке згодом переросло у робітниче селище і отримало свою назву від назви річки.

З перших років свого існування пристоличний Ірпінь  став улюбленим місцем відпочинку як місцевих жителів, так і киян, адже навкруги був казковий ліс, поруч протікала чиста, повновода річка, та й мікроклімат  тут був унікальний.

Так, в 1905 році одним із перших на підвищеному березі річки Ірпінь, недалеко від залізничного мосту, збудував двоповерховий особняк київський підприємець, громадський діяч і відомий меценат Іван Іванович Чоколов.

Особливо облюбувала Ірпінь творча інтелігенція. Свого часу сюди приїздили видатні українські письменники Леся Українка, Панас Мирний, Іван Карпенко-Карий, корифеї театру П.Саксаганський, М.Садовський  та М.Заньковецька.

В 1911 році в Ірпені по вулиці Перша лінія (нині вул.Стельмаха, 12) оселилася родина майбутнього письменника Миколи Носова. На найманій дачі у 1926-1932 роках проживав Степан Васильченко. Влітку 1930 року по вул.Пушкінській, 13 відпочивав з родиною Б.Пастернак

В 1936 році в Ірпені у приміщенні колишньої дачі І.Чоколова було відкрито республіканський Будинок творчості письменників. Тут жили і творили видатні українські письменники О.Вишня, О.Довженко, А,Малишко, О.Гончар, П.Загребельний, П.Тичина, В.Сосюра, Ю.Яновський та багато інших.

В різні роки до Ірпеня в Будинок творчості  приїжджали письменники з усіх республік тодішнього СРСР. Бували й закордонні літератори — Джон Стейнбек та Філіпп Боноскі з Америки, Марія Марчанова з Чехії, П’єр Гамарра з Франції, Гьобнер Рольф з Німеччини, Яр Славутич з Канади.

В Ірпені мали власні будинки М.Рильський, М.Стельмах, А.Хорунжий, Н.Рибак,  В.Собко, ¸Л.Первомайський, Г.Кочур, Д.Паламарчук, М.Шудря та інші.

Сьогодні літературно-мистецькі традиції  Приірпіння продовжують сучасні письменники, члени Національної спілки письменників України, наші земляки: Л.Закордонець, Н.Околітенко, О.Ірванець, В.Коскін, О.Есаулов, А.Жикол, В.Собчук, Ю.Бережко-Камінська, Н.Висоцька, а також поети – члени літературної студії «Дебют» В.Симоненко, О.Борщенко, В.Пісний, І.Марійко та ін., яка працює в Ірпінській центральній міській бібліотеці.

Бібліотека тісно співпрацює з літераторами, проводить презентації їхніх книг, творчі вечори, оформляє авторські виставки.

Засідання методичного об’єднання розпочалося   екскурсією по оновленій після капітального ремонту бібліотеці. Присутні оглянули книжковий фонд української класики та  сучасної української літератури. Далі була проведена презентація краєзнавчої кімнати, в ході якої присутні ознайомилися з краєзнавчою діяльністю бібліотеки  та матеріалами  на допомогу освітньому процесу. Було проведено огляд краєзнавчої книжкової виставки «Літературне Приірпіння», на якій представлялися книги сучасних письменників-земляків.

Методичному  кабінету управління освіти та науки ІМР було передано комплект матеріалів на допомогу освітньому процесу, підготовлених Ірпінською центральною міською бібліотекою, зокрема:

  • Календар ювілейних дат видатних людей Приірпіння на 2017 рік
  • Систематизований список «Літературно-мистецьке Приірпіння сучасне»
  • Перелік відеопрезентацій, підготовлених до  масових заходів,  проведених у 2016 році
  • Лауреати Шевченківської премії – наші земляки
  • Інформаційний список «Вулиці Ірпеня, названі на честь видатних земляків»

  На заході виступили сучасні літератори, які проживають у Приірпінні, – Бережко-Камінська Ю. – поетеса, лауреат  Міжнародного літературно-музичного конкурсу  «Зірка Різдва» у номінації «Духовна поезія» (2017)  та Всеукраїнського конкурсу імені Григора Тютюнника в номінації «Поезія» (2017),  Коскін В. – письменник, журналіст, Рожновський С.- поет, журналіст з Маріуполя, Рудик Л.- вчитель української мови, поетеса, член літературної студії «Дебют».

SAM_2136 SAM_2140

«Київщина на туристичній мапі України» – таку назву мав захід, проведений 24 лютого 2017 року в Ірпінській центральній міській бібліотеці,  присвячений  85-й річниці з дня утворення Київської області як адміністративної одиниці.

Бібліографом з краєзнавчої роботи була підготовлена історична довідка «Київщина: подорож у минуле».

Як і в минулому, сучасна Київщина – край багатий на культурну спадщину попередніх поколінь – налічує близько 6000 пам’яток  археологічного, етнографічного, історичного, мистецького, наукового і художнього значення, які є скарбницею української культури.

Всі бажаючі можуть долучитися до безцінних скарбів музеїв, на власні очі побачити вцілілі під натиском часу архітектурні споруди, пам’ятники, побудовані на честь визначних подій і видатних людей.

Київщина – неповторний і мальовничий куточок України, благодатний край туризму й відпочинку.

Присутнім була запропонована для перегляду відеопрезентація «Київщина на туристичній мапі України».

Крім того, були переглянуті уривки з відеофільмів про міста Київської області, які увійшли до Списку історичних населених місць України, зокрема Вишгород (946 р.) та Переяслав-Хмельницький (907 р), а також уривки з відеофільмів про парк Олександрія (Біла Церква), Кагарлицький,  Яготинський парк та парк Київська Русь (Обухівський район).

На закінчення заходу у виконанні читців прозвучали поезії про рідний край, які давно стали відомими піснями: «Київська земля»  (слова Миколи Сома, музика В.Конощенка), «Священна Київська земля» (слова Г.Заброди, музика Є.Доненка,) та  «Київщино моя» (слова П.Маги, музика П.Зіброва).

SAM_2349SAM_2348

9 березня 2017 в Ірпінській центральній міській бібліотеці відбулося  літературно-мистецьке свято «Вінок шани Кобзареві», присвячене  203-й річниці з дня народження Великого Кобзаря.

Окремим тематичним розділом свята була відео презентація  «Ірпінська Шевченкіана».

Багато відомих письменників, композиторів, художників, які проживали у Приірпінні, зверталися до творчості Т.Шевченка, створили свої власні твори і зробили вагомий внесок до світової шевченкіани. Так виникла Ірпінська шевченкіана.

Цілий ряд митців – наших земляків  були удостоєні звання  лауреата  Національної премії України  імені Т.Шевченка.

В читальному залі були оформлені виставки майстрів декоративно-прикладного мистецтва Приірпіння:

  •  «Свою Україну любіть…» – автор робіт – заслужений майстер народної творчості України, етнолялькарка  Федорова Т.С. руками якої були зроблені герої творів Т.Шевченка
  • «Вишитий Кобзар» – автор робіт – майстер народної творчості Рябчук І.І., який вишив сорок віршів Т.Шевченка

У заході взяли участь місцеві поети –Л.Закордонець, В.Симоненко, Г.Ничипоренко, самодіяльний хор ветеранів війни і праці «Пам’ять», ансамбль  козацької пісні «Хортиця».

Прозвучали поезії Т.Шевченка у виконанні учнів  ірпінських ЗОШ №№1, 2, 3, 17 та пісні на його вірші, які виконали викладачі Ірпінської музичної школи Людмила Степанова та Андрій Степанов та учні Ірпінської музичної школи.

Ірпінською бібліотекою підготовлено тематичний збірник «Вінок шани Кобзареві», куди увійшли поезії місцевих авторів, присвячених Т.Шепвченку, а також світлини майстрів л-ри та мистецтва Приірпіння, які торкалися шевченківської тематики.

SAM_2434

SAM_2442

SAM_2449 SAM_2467