Документальний цикл “Народжені Україною-2” від FILM.UA (відео)

народженіМи вже публікували першу частину циклу документальних фільмів “Народжені Україною” від FILM.UA Group про діячів науки та культури, яких весь світ помилково ідентифікує як росіян, однак які є українцями за походженням. Російська влада століттями насаджувала українцям комплекс меншовартості, і водночас привласнювала собі наші здобутки. Казимир Малевич, Ілля Рєпін, Микола Гоголь, Олександр Мурашко, Дмитро Бортнянський, Ігор Сікорський, Володимир Хавкін, Віра Холодна — усі ці «російські» митці та вчені народилися в Україні, усі їхні досягнення були однаково #Вкрадені. Щоб відновити справедливість, FILM.UA Group й запустив цей документальний цикл.

Наразі продовжуємо відтворювати правдиву українську історію разом із FILM.UA Group, які відзняли другу частину фільмів з 8 епізодів.

Епізод 1. Ілля Мечников

Героєм першого випуску став вчений Ілля Мечников. Уродженець Харківщини неабияк вплинув на розвиток світової мікробіології, відкривши механізм дії імунітету. Володар Нобелівської премії в галузі медицини та фізіології народився на Харківщині, вчився у Харківському університеті, викладав у Одеському. Потім працював у Інституті Пастера в Парижі. Та для міжнародної наукової спільноти він й досі залишається «російським» вченим. Новий епізод розвіює міфи щодо походження Іллі Мечникова, а також розповідає про його життєвий шлях та наукові відкриття.

Епізод 2. Сергій Корольов

Свого часу увесь світ із захопленням спостерігав за першим в історії запуском міжконтинентальної балістичної ракети, першим штучним супутником Землі, першим польотом людини в космос. Відтоді минуло більш ніж пів століття, та міжнародна спільнота й досі впевнена, що цей прорив у космонавтиці — заслуга «російського» вченого Сергія Корольова. Та насправді ж Корольов українець. Він народився в Житомирі й вчився у Києві. Здобутки Корольова були #Вкрадені та присвоєні російською владою, щоб збагатити величність псевдоімперії та її вплив. Докладніше про життя видатного вченого розповідає ведучий циклу Юрій Горбунов.

Епізод 3. Марія Башкірцева

Полтавка Марія Башкірцева відома усьому світові як художниця, скульпторка й письменниця. Юна мисткиня підкорила публіку Парижу наприкінці XIX століття — нею захоплювалися, надихалися, зачитувалися. Її знаменитий «Щоденник» був перекладений багатьма мовами, а роботи й донині зберігаються в музеях Франції, Нідерландів, США. Та підлість імперської російської влади залишила великий слід на творчості Башкірцевої — її ім‘я та напрацювання були #Вкрадені, а тому у різних джерелах видатну уродженку України й досі ідентифікують як росіянку. Докладніше про її життя розповідає у відео Юрій Горбунов.

Епізод 4. Максим Березовський

У центрі сюжету  — Максим Березовський, автор першої української симфонії. Він поєднував у своїй творчості досвід західноєвропейської музичної культури з українськими традиціями хорового мистецтва. Видатний композитор народився у гетьманській столиці Глухові, був студентом Київської духовної академії академії, а потім вчився співу в Італії. Попри українське походження митця, російські джерела вже більш як два століття вперто продовжують називати його російським. Про його коротке життя, неймовірний талант, роботи та трагічну смерть — дивіться у відео.

Епізод 5. Анна Стерн

Анна Стен, перша українка в Голлівуді, зірка кінематографу першої половини XX століття. Актриса народилась та росла у Києві, в Україні розпочинала свій шлях у кіно. Згодом її запросили на зйомки у Німеччину, а потім — у США. Відтак вона здобула всесвітню популярність, а її талант й неймовірна врода підкорили серця тисячі глядачів. У розмовах з міжнародними колегами та під час інтерв’ю Анна завжди чітко ідентифікувала своє походження, підкреслювала, що вона українка, і рідна мова її — українська. Про те, що вона киянка, говорило і її оточення, зокрема голлівудський продюсер Ґолдвін, з яким вона співпрацювала. Та попри всі намагання зірки кіно вважати її українкою, сила імперської пропаганди зробила свою справу. Ім’я Анни Стен та її здобутки були #Вкрадені, а широкому загалу вона й досі відома як російська акторка.

Епізод 6. Микола Гамалія

Український вчений-мікробіолог Микола Гамалія був одним з засновників другої у світі бактеріологічної лабораторії. На базі цієї станції він вперше в імперії здійснив вакцинацію людей проти сказу. Геній бактеріології народився в Одесі, там вчився та працював половину свого життя. Але в росії його вперто називають російським вченим, для цього навіть змінили його прізвище на свій лад — Гамалєя. Про його шлях, практику в лабораторії Луї Пастера та наукові здобутки, які були #Вкрадені та присвоєні росією — дивіться у відео.

Епізод 7. Іван Піддубний

Атлет Іван Піддубний, легендарний український борець, майстер спорту, шестиразовий чемпіон світу з боротьби народився на Полтавщині й докладав усіх зусиль, щоб прославляти рідну країну. Піддубний завжди підкреслював свою національність та виступав проти зросійщеного варіанта прізвища — Поддубний. У роки Другої світової війни він відповів відмовою поїхати до Німеччини і готувати німецьких спортсменів, промовивши: «Я — український борець. Їм і залишуся». Та попри усі намагання зберегти свою ідентичність, його слава й досягнення були вкрадені росією. Докладніше про життя видатного силача розповідає ведучий проєкту Юрій Горбунов.

Епізод 8. Олександра Екстер

У центрі сюжету — українська мисткиня Олександра Екстер. Вона народилася в Польщі, але в ранньому дитинстві разом з родиною переїхала до Києва. Невдовзі прикипіла до України, була зачарована народним мистецтвом й популяризувала його на міжнародній арені. Навіть коли Екстер довелось вимушено мігрувати до Франції, свій новий паризький будинок вона облаштувала так само, як і київський. Серед картин Пікассо і Брака можна було побачити автентичні вишивки та ікони, а підлогу вкривали українські килими. Попри проукраїнську позицію художниці, її ім’я та здобутки були #Вкрадені росією. Докладніше про її життя розповідає Юрій Горбунов у новому випуску проєкту «Народжені Україною-2».

Виконавчий продюсер — Євген Третяк

Продюсери — Юлія Мордас, Олена Малкова

Сценарист — Леонора Пащенко

Консультант — Марія Квітка

Графіка — Євген Санніков