День партизанської слави

145908КОБЮ – 40 років. Акція “З любов’ю до моєї бібліотеки: роки співпраці”

Матеріал поданий без змін

З досвіду роботи Таращанської ЦБС

22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Другої світової війни, у нашій країні вперше почали відзначати День партизанської слави. Це день людей сильних духом і чистої совісті, які не шкодували свого життя задля Перемоги. З перших днів окупації ворог намагався придушити підпільно-партизанський рух. За мужність і героїзм виявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизанів і підпільників України нагороджено орденами і медалями.

Із серпня 1942 року на Таращанщині  також розгорнувся партизанський рух. В районі сіл Ріжки, Плоске, Северинівка, Петрівське, Велика Вовнянка та сусідніх сіл Ставищенського району почав діяти партизанський загін ім.Чкалова, який  організував комсомолець села Плоске Борис Дмитрович Кузенний. Спочатку до його складу входило 39 юнаків і дівчат. В цей же час на протилежному кінці району в Таращанському і Синявському лісах діяв загін «Іскра», який очолив капітан Радянської Армії Борис Купріянович Бабенко. До складу загону входили патріоти міста Таращі, сіл Кирдани, Салиха, Крива, сусідніх сіл Рокитнянського району та радянських розвідників, які були закинуті в ці місця в 1943 році.

Крім названих загонів, на території району діяли партизанські підпільні групи Артема Андрійовича Міщенка в Луці; Івана Яковича Байдикова в селах Косяківка, Веселий Кут та Антонівка; Микити Юхимовича Вергелеса в Чернині, Улашівці, Червоних Ярах; Григорія Харитоновича Добровольського в Лісовичах; Феодосія Дементійовича Рябчука у Станишівці, Великій Березянці.

В самій Таращі протягом деякого часу діяла підпільна група «Воля», якою керував спочатку секретар Кам’янець-Подільського райкому комсомолу Матвій Олексійович Господишев, а після його загибелі – Михайло Митрофанович Хаян.

Про події, які відбувались на теренах Таращанщини в період німецької окупації, можна дізнатися із краєзнавчих матеріалів представлених на книжково-тематичній поличці «Незгасні свічки болю і скорботи», розгорнутої в читальній залі Таращанської районної бібліотеки.

 

Людмила Яцевська, завідуюча відділом обслуговування Таращанської ЦРБ

145637