Дейл Карнегі та День завоювання друзів

h_ua_den_zavoevaniya_druzeiБагато хто знає, чи хоча б чув про відому книгу американського психолога, педагога, письменника та оратора Дейла Карнегі “Як завойовувати друзів та впливати на людей”, що війшла у листопаді 1936 року, рівно 85 років тому. Книга була переведена на безліч мов, і хоча вона не була першою працею психолога і не відкривала якихось абсолютно нових речей, ще невідомих про людську природу, проте вона містила короткі і водночас розширені поради як найкраще поводитись, щоб завоювати цікавість та симпатію оточення. Автор переконував читачів, що сподобатись може кожен і кожному, головне добре подати себе.

А ще, щорічно, 24 листопада, в день народження автора у світі відзначають День завоювання друзів!

Як_здобувати_друзівЗагальний наклад книги по всьому світу – 15 млн примірників. Порівняно з ще однією відомою книгою з психології “Ігри, у які грають люди” психолога Еріка Берна (5 млн екз.) – це втричі більше.

Сам Дейл Карнеги своїм життям являв повну протилежність тому, що пропагував у своїх книгах, у тому й іронія.

Батьки Дейла Карнегі були дуже бідними фермерами, часом родина перебивалася із хліба на воду. Їм довелося віддати всі свої заощадження, щоби син вивчився в педагогічному коледжі. Під час навчання він прокидався о третій годині ночі, щоб прибрати в хліві і виконати іншу роботу на фермі, а потім проїжджав 6 миль верхи на коні, щоб дістатися місця навчання. Одяг та взуття йому доводилося доношувати за старшим братом, і він дуже соромився своєї бідності. Однокласники вважали його незграбним та закомплексованим невдахою.

Dale-Carnegie-2Краще за своїх ровесників він почував себе лише в одному – в ораторській майстерності. Секретами красномовства він цікавився з юних років і непогано досяг успіху в умінні виступати на публіці. Вчителі відзначали його комунікабельність та здатність правильного ведення дискусії. І цей талант Дейл використав як свій головний козир. Виступи у дискусійному гуртку надали йому впевненості у своїх силах.

Після закінчення навчання Дейл Карнегі спробував організувати курси ораторської майстерності, але в місцевих фермерів ця ідея не викликала жодного ентузіазму. Тоді він переїхав до іншого району і вступив до однієї з фірм агентом з продажу бекону, мила та сала. «Я був одним із найнещасніших хлопців… Я ненавидів свою роботу, ненавидів життя в дешевій мебльованій кімнаті, повній тарганів. Я харчувався в дешевих, брудних забігайлівках, також населених тарганами. Я приходив додому ввечері з головним болем, викликаним почуттям розчарування, стурбованості, гіркоти та протесту», – згадував він про ті часи. Однак завдяки цій роботі йому вдалося зібрати гроші та організувати власну школу, де він викладав риторику та сценічну майстерність. Одночасно Карнегі почав їздити країною з лекціями про те, як організовувати ефективне спілкування та налагоджувати взаємини. Незабаром курси психолога та оратора набули неймовірної популярності.

dale_carnegie_1У 1926 р. Дейл Карнегі видав свою першу книгу – «Ораторське мистецтво та вплив на ділових партнерів». Якось директор видавництва відвідав його лекції з практичної психології і був такий вражений, що запропонував узагальнити всі матеріали та опублікувати їх у вигляді ще однієї книги. Так з’явилася найвідоміша у світі робота психолога «Як завойовувати друзів і впливати на людей», яка отримала назву «підручника успіху» і в перший рік розійшлася мільйонними тиражами. У захоплюючій і доступній формі автор розповідав про те, як справляти хороше враження на людей і завдяки цьому впливати на їхнє рішення. Протягом 10 років ця книга залишалася у списках бестселерів газети New York Times. Наступна його робота – «Як перестати турбуватися і почати жити» – також була перекладена багатьма мовами світу. Карнегі став засновником «Інституту ефективного ораторського мистецтва та людських відносин».

Dale-Carnegie-3Хоча психологу та оратору вдалося домогтися всесвітнього визнання та успіху, у його власному житті не все складалося відповідно до тих правил і порад, які він давав у своїх книгах. У свої останні роки він залишився на самоті, незважаючи на величезну кількість послідовників та шанувальників. Особисте життя найпопулярнішого в США лектора, на відміну від кар’єри, склалося невдало. Карнегі був одружений двічі, проте обидва шлюби розпалися. Про причини своїх сімейних негараздів автор мотивуючих книг і «продавець щастя» вважав за краще не поширюватися. Вперше він розлучився, коли писав розділ «Сім правил для щасливого шлюбу», тож сам факт свого розлучення приховував. Другий шлюб протримався довше тому, що дружина стала його менеджером і мала більшу частину його доходів, проте щасливим цей сімейний союз назвати не можна було.

Dale-Carnegie-8Свої останні роки Карнегі провів, страждаючи від невиліковної хвороби Ходжкіна – злоякісного захворювання лімфоїдної тканини. У своїх роботах психолог стверджував, що всі хвороби трапляються через стреси, тривожність і зайву недовірливість людей, що перешкоджає досягненню щастя і успіху. І щоб набути душевної гармонії та фізичного здоров’я, потрібно просто не затьмарювати своє існування хронічним занепокоєнням та негативними емоціями. Очевидно, самому авторові це не вдалося. Теорія Карнегі неодноразово піддавалася критиці – автора звинувачували в розбіжності теорії з практикою і в тому, що він лише узагальнив і виклав у доступній формі досвід сучасних йому психологів.

Знаменитий письменник, психолог і видатний оратор Дейл Карнегі помер 1 листопада 1955 року у віці 66 років. За однією з версій причиною смерті стала його хвороба. Але куди більш поширеною є версія про те, що майстер позитивного мислення наклав на себе руки, не в силах боротися з тяжкою хворобою і самотністю.

Врешті решт звання “продавця щастя” закріпилася за Карнегі навічно і книга досі бентежить розум та користується популярністю. В Україні вона перевидавалась 7 разів. З одним з екземплярів Ви можете ознайомитись у нашій бібліотеці.

Джерело