Благовіщення: історія та традиції свята

У цей день Діві Марії явився архангел Гавриїл і сповістив Їй про прийдешнє народження Ісуса Христа.

30_main-v1588500629

7 квітня християни східного обряду відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці. Благовіщення входить до числа 12 найважливіших свят православ’я і є третім за значенням святом після Великодня і Різдва Христового.

Благовіщення означає “блага” або “добра” звістка. У цей день Діві Марії явився архангел Гавриїл і сповістив Її про прийдешнє народження Ісуса Христа – Сина Божого і Спасителя світу.

Історія свята

Церква встановила святкування Благовіщення у IV ст. після того, як самостійно почали відзначати Різдво Христове. Дату свята визначили, відрахувавши 9 місяців від Різдва. Крайні терміни, з якими збігається Благовіщення, – четверг третього тижня Великого посту та середа Пасхального тижня (за Юліанським календарем). Святкування Благовіщення не відміняється, навіть якщо свято припадає на Великдень, і пост заради нього послаблюється.

Звичаї та традиції

Будь-яка робота в цей день вважалася гріхом. Згідно приказці, в цей день “птах гнізда не в’є, дівчина коси не плете”. Один з найстаріших звичаїв, пов’язаних зі святом, стосується птахів: в цей день прийнято відпускати птахів, зокрема голубів, на волю. За легендою, вони донесуть звістки про добрі справи людей ангелів-хранителів.

На Благовіщення забороняється також щось шити, плести чи в’язати. Ця заборона пов’язана з тим, що життя людини є ниткою, управляти якою можуть тільки ангели-хранителі або Бог. У цей день ймовірність переплутати життєві нитки надзвичайно висока. Це може привести до руйнування сім’ї або виникнення чвар з рідними і близькими, перекидання долі від однієї людини до іншої і т.д.

У цей день також прийнято було заготовляти благовіщенську сіль. Кожен з членів сім’ї кидав по дрібці солі в спеціальний мішечок, після чого господиня її прожарювала і берегла для особливих випадків. Вважається, що така сіль може вилікувати навіть безнадійно хворого. Якщо ж сіль не була використана протягом року, її необхідно спалити на багатті.

Відповідно до одного з повір’їв, в цей день не можна надягати обновки. Необхідно також бути обережними з вогнем, тому господині намагалися приготувати частування на цей день заздалегідь.

Крім того, вважається, що в цей день не можна ходити в гості, свято відзначали в темному сімейному колі. Побоювалися того, що в двері постукає незнайома дівчина або жінка: за повір’ями вона могла виявитися відьмою. Тому жінки намагалися в цей день не виходити з дому.

Вважається також, що якщо на Благовіщення дівчина знайде первоцвіт, то вже влітку вийде заміж. Дівчата в цей день кидали в воду весняні квіти і вмивалися нею, щоб бути красивими.

Прикмети свята

По погоді на Благовіщення намагалися вгадати, яким буде урожай і літні місяці. День вітряний, з ранковим туманом і інеєм обіцяв врожайне літо. Благовіщенський дощ йшов до великої кількості грибів і хлібів. До хорошого збору ярих, огірків, груздів – був мороз; до теплих літніх днів,  великої кількості горіхів – гроза.

У день Благовіщення немає ластівок – до холодної тривалої весни. Благовіщенське небо темне, беззоряне – кури мало принесуть яєць. Благовіщенський сніг на дахах не розтане до 6 травня (Єгорій), а сильний мороз – до сорока морозних ранків.

Джерело