Андріїв день: цікаві факти, традиції та прикмети

anlriya13 грудня, українці відзначатимуть велике церковне свято – День Андрія Первозванного. У народі – Андріїв день. Саме з цієї дати у православних християн традиційно розпочинаються зимові свята.

Історія свята – День Андрія

Це не тільки релігійне, а й народне свято. Християнська легенда свідчить, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнство в самому Царгороді, на узбережжях Чорного моря і в околицях Києва. До сих пір народні традиції, звичаї та обряди, пов’язані з Днем Андрія, мають дохристиянський характер, наприклад заклинання і ворожіння на майбутню долю. У народі день Андрія Первозванного також називається Калита.

Так, святкування зазвичай відбувалось саме у вечір/ніч з 12 на 13 грудня. Влаштовувались вечорниці і різні ігри, ворожіння. Головною з таких ігор була Калита – великий корж з білого борошна, котрий всі дівчата пекли разом, прикрашаючи вишнями  та родзинками – Калита. Запікали його до твердого стану, щоб важко було вкусити. По середині робили отвір, у який проводилась мотузка, щоб Калиту можна було підвісити.

kalyta-658x420-1

Кожен парубок намагався якнайвище підстрибнути, аби вхопити зубами Калиту, але якщо йому при цьому не вдавалось розсмішити «вартового», то це виявлялось неможливим завданням, адже той смикав за нитку і Калита підстрибувала надто високо. Щоб до неї можна було дістати. Тож це змагання носило у першу чергу  жартівливий характер.

Традиційні святкування та ворожіння

Увечері 12 грудня юнаки і дівчата приходили в найпросторішу хату села, де до півночі весело проводили час, грали, співали, танцювали.

Потім хлопців виставляли з хати, і дівчата починали ворожіння про свою долю, заміжжя, імені судженого і інших важливих питаннях.

До наших днів збереглося багато різних цікавих ворожінь, але одним з найбільш популярний остається ворожіння на ім’я судженого, пропонуємо кілька способів перевірених часом.

49105_06

У ніч на 13 грудня поклади під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами (11 імен на свій розсуд, можеш вибиріть з друзів-знайомих, а один папірець залиш порожній).

Вранці 13 грудня витягни один з листків. Яке ім’я випаде – так і зватимуть твого майбутнього чоловіка. Якщо тобі дісталася “пустушка”, значить – ім’я судженого поки залишається таємницею.

Вважають, що чоловік, який присниться дівчині в ніч на 13-е грудня, стане її чоловіком. Тому постарайся запам’ятати того, кого побачиш уві сні. А щоб суджений наснився напевно, перед сном обов’язково подумай про людину, який доріг твоєму серцю.

0f309f1d6f13bcbf856cc4af9d882ab0

День Андрія – народні прикмети

  • Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла і малосніжна, якщо випаде — холодна і сніжна.
  • Якщо тиха вода — хороша зима, галаслива — будуть тріщати морози, будуть бурі, хуртовини.
  • Червоний вогонь в печі – на холоднечу, білий — на відлигу.
  • Якщо до свята Андрія йде сніг — зима буде морозною і холодної.
  • Холодно, але сонячно? Бути гарному врожаю.

ДЖЕРЕЛО