12 березня 2015 року не стало Террі Пратчетта

Aleks_MacLeod: Оригинальный подарок от Терри ПратчеттаМи боялися цього дня, але все ж він настав. Майстер гумористичного фентезі залишив нас. Сумна новина прийшла з Великобританії, там у віці 66 років помер письменник Террі Пратчетт. Про смерть письменника повідомила видавнича компанія, якій належало право на публікацію книг письменника: «З невимовним сумом ми повідомляємо, що письменник Террі Пратчетт помер у віці 66 років. Світ втратив одного зі своїх найяскравіших і гострих умів». Запис про сумну подію з’явилася і на сторінці в Twitter, яку ведуть представники письменника.

Сер Теренс Девід Джон Пратчетт – автор гумористичних романів-фентезі. Його перше оповідання The Hades Business був опублікований в шкільному журналі в 1961 році. Справжній успіх прийшов до автора в 1983 році з публікацією роману «Колір магії», з якого почався цикл бестселерів «Плаский світ», що нараховує зараз 40 романів, 5 оповідань, 4 карти і атлас, 10 довідників і одну кулінарну книгу. Це сатира, що починалася як пародія на жанр фентезі та перетворилася в абсолютно незалежний від жанру твір.

Цікаві факти про Террі Пратчетта:

У лютому 2009 року Пратчетт був присвячений англійською королевою Єлизаветою II в лицарі-бакалаври, залишаючись при цьому офіцером ордена Британської імперії.

Пратчетт протягом 90-х років і по сьогоднішній день залишається одним з найбільш читаних авторів у Великобританії, його книг виданих у твердій обкладинці, продано більше, ніж у будь-якого іншого нинішнього письменника. За деякими оцінками, його книги складають приблизно 1% від усіх книг, проданих у Великобританії, загальний тираж його книг (на різних мовах) перевищує 40 мільйонів.

У список «200 кращих книг за версією BBC» 2003 увійшло 15 книг Пратчетта.

Роман «Дивовижний Моріс і його вчені гризуни» (англ. The Amazing Maurice and His Educated Rodents, 2001) із серії «Плаский світ» був визнаний кращим дитячим романом 2001 року, сама нагорода вручена в 2002 році.

На книги Пратчетта звалилося море захоплень від літературних критиків, що нетипово для книг такого жанру. У 2000 році видавництво Science Fiction Foundation випустило книгу «Террі Пратчетт: Винен в літературі?» – Зібрання есе, присвячених його робіт, під редакцією Ендрю М. Батлера (Andrew M. Butler), Едварда Джеймса (Edward James) і Фари Мендлезон (Farah Mendlesohn).

Пратчетт одним з перших авторів став використовувати Інтернет для зв’язку з шанувальниками і вже десятиліття підтримував групу новин Usenet alt.fan.pratchett.

31 липня 2005 Пратчетт критикував широку розкрутку засобами масової інформації «Гаррі Поттера» (автор Джоан Роулінг), скаржачись на те, що деякі люди в ЗМІ вважають, що «збільшення популярності Джоан К. Роулінг може бути досягнуто тільки за рахунок інших письменників». Його коментарі були пізніше вирвані з контексту і прийняті за особисті нападки на саму Роулінг, а не на ЗМІ.

За книгами «Колір магії» (англ. The Colour of Magic), «Божевільна зірка» (англ. The Light Fantastic), «Мор, учень Смерті» (англ. Mort) і «Варта! Варта! »(Англ. Guards! Guards!) Були створені комікси.

Його роботи екранізувалися:

  •  «Викрадачі» (англ. Truckers) – Великобританія, 1992
  • «Джоні і Мерці» (англ. Johnny and the Dead) – 1995 для Children’s ITV на ITV1
  • Johnny and the Bomb — Великобританія, 2006

До 2010 року знято три фільми про Плаский світ. Примітно, що у всіх них Пратчетт грав епізодичні ролі, з’являючись в самому кінці (фактично, фільм закінчувався Пратчеттом і його словами).

  • «Поштарювання» (англ. Going postal) — Великобританія, 2010. Пратчетт в ролі поштаря.
  •  По «Викрадачам» (англ. Truckers) студією Cosgrove Hall був створений мультфільм для Thames Television.По «Вещим сестричкам» (англ. Wyrd Sisters) и «Роковой музыке» (англ. Soul Music) студией Cosgrove Hall были созданы мультфильмы для Channel 4.

Театр:

Кілька романів Пратчетта були перероблені Стівеном Бріггзом (англ. Stephen Briggs) в п’єси. Багато сценаріїв було видано.

Радіо:

Для BBC Radio 4 такі книги як «Варта! Варта!» (Англ. Guards! Guards!),«Віщі сестрички» (англ. Wyrd Sisters) і «Мор» (англ. Mort) були перетворені в багатосерійні радіоп’єси, а з «Фантастичного Моріса і його освічених гризунів» (англ. The Amazing Maurice and His Educated Rodents) була створена радіоп’єса довжиною в 90 хвилин.

Відеоігри:

По всесвіту Плаского світу (не по одній конкретній книзі) були створені чотири офіційні гри. Героєм трьох перших ігор виступає Рінсвінд, останньої гри – новий створений розробниками герой – детектив Льютон (англ. Lewton). Всі ігри створені в жанрі пригод (перша гра – текстовий квест). Створено також безліч настільних ігор за творами Пратчетта.

І самий скандальний факт з життя письменника.

 У 2007-му році в пресі була опубікована інформація про те, що письменник хворий ранньою і рідкісною формою хвороби Альцгеймера. У 2009му році Пратчетт написав відкритого листа про евтаназію в газету Daily Mail і почав оформлення документів в швейцарську організацію «Dignitas», що практикуэ дозволену в Швейцарії евтаназію. Раніше Пратчетт вже висловлювався з питання свого добровільного відходу з життя досить відверто.

У 2011-му році вийшов документальний фільм ВВС під назвою «Террі Пратчетт: Вибираючи смерть», в якому письменник пояснює свій вибір, докладно висвітлює проблему громадської думки про евтаназію, її правовий статус в різних країнах.

До 2012-го року стан Пратчетта погіршився, йому став допомагати асистент Роб Уілкінс, використовувалася програма розпізнавання мови.

На сторінці письменника в Твіттері з’явилася серія твіттів, що складали його останню історію, згідно з якою, за Террі прийшов «Смерть» (персонаж «Плаского світу»). Останній твіт вкрай лаконічний і підводить підсумок усього життя Пратчетта: «Кінець».

Проект Стивов 20757_ploskij-mir-terri_2560x1600(www.GdeFon.ru) - MixStuff