100 років Джерому Селінджеру

1 січня американському письменнику Джерому Селінджеру, відомому своїм твором «Над прірвою у житі» (1951)  виповнилось б 100 років.

Народився 1 січня 1919 року в Нью-Йорку. У 1936 році Джером закінчив військове училище в м. Веллі-Фордж, штат Пенсільванія. Тут відбувся його літературний дебют: Джером написав три строфи для шкільного гімну, який, до речі, виповнюється і по сей день.

Влітку, в 1937 році Джером слухає лекції в Нью-Йоркському університеті, в 1937-1938 їде в Австрію та Польщу (тут в Бидгощі він за вказівкою батька вивчає виробництво ковбас). Повернувшись на батьківщину, в 1938 році відвідує лекції в Урсинус-коледжі (Пенсільванія). У 1939 році вступає до Колумбійського університету, де слухає курс лекцій про короткі розповіді, який читав редактор журналу «Сторі» У. Бернетт.

Жоден з вищих навчальних закладів Джером так і не закінчив, не виявивши ні особливих успіхів, ні кар’єрних устремлінь, чим викликав невдоволення батька, з яким він врешті-решт посварився назавжди.

Картинки по запросу джером селінджер цікаві Ñ„Ð°ÐºÑ‚Ð¸У 1942 році був призваний в армію, закінчив офіцерсько-сержантську школу військ зв’язку, в 1943 році в чині сержанта був переведений в контррозвідку і направлений в м. Нашвілл (Теннессі). 6 червня 1944 сержант Селінджер в складі відділу контррозвідки 12-го піхотного полку 4-ї піхотної дивізії брав участь у висадці десанту в Нормандії. Працював з військовополоненими, брав участь у визволенні декількох концтаборів.

Письменницька кар’єра Селінджера почалася з публікації коротких оповідань у нью-йоркських журналах. Його перше оповідання «Молоді люди» (The Young Folks) було опубліковане в 1940 році в журналі «Story», заснованому Уітом Бернеттом. Першу серйозну популярність Селінджеру принесло коротке оповідання «Добре ловиться рибка-бананка» (1948) – історія одного дня з життя Симора Гласса і його дружини.

Через одинадцять років після першої публікації, 16 липня 1951 року, виходить друком єдиний роман Селінджера «Ловець у житі» або «Над прірвою у житі» (1951), над яким письменник працював з 1941 року. Роман зустрів дружне схвалення критики і до сих пір зберігає популярність. На час виходу роману в різних періодичних виданнях вже були опубліковані двадцять шість творів Селінджера, в тому числі сім з дев’яти новел, що склали в 1953 році окрему книгу «Дев’ять оповідань». У 1960-ті роки виходять новели «Френні і Зуї» (Franny and Zooey) і повість «Вище крокви, теслі» (Raise High the Roof Beam, Carpenters).

Після того як роман «Над прірвою в житі» завоював популярність, Селінджер почав вести життя затворника, відмовляючись давати інтерв’ю. Після 1965 він перестав друкуватися,Картинки по запросу джером селінджер цікаві факти пишучи тільки для себе. Селінджер наклав заборону на перевидання ранніх творів (до оповідання «Добре ловиться рибка-бананка») і припинив кілька спроб видати його листи.

В кінці 1940-х став вивчати дзен-буддизм. В останні роки життя він практично ніяк не спілкувався з зовнішнім світом, живучи за високою огорожею в особняку в містечку Корніш, штат Нью-Гемпшир, і займаючись різноманітними духовними практиками (буддизм, індуїзм, йога, макробіотика, діанетика), а також нетрадиційною медициною: глоссолалією, гомеопатією, акупунктурою і християнської наукою. Селінджер помер у своєму будинку в Нью-Гемпширі 27 січня 2010 року в віці 91 року.

Цікаві факти про Джерома Селінджера

1. У школі Джером був об’єктом глузувань однокласників через друге ім’я – Девід. Воно має семітське походження: батько письменника був євреєм. Щоб уникнути неприємностей, Джером строго-настрого заборонив вчителям звертатися до нього по другому імені. До речі, вчився він погано. До шкільних успіхів майбутнього літератора можна віднести тільки яскраві виступи на спектаклях драмгуртка. Вже тоді в його ранці лежали начерки майбутнього роману.

2. Батько Джерома і гадки не мав, що у сина літературний хист. У 1937 році він наполіг на тому, щоб той відправився в Польщу для вивчення всіх тонкощів м’ясного виробництва. Тоді Джером зміг би в майбутньому продовжити сімейну справу – торгівлю ковбасами і сирами. Навчання Селінджер так і не закінчив. Через два роки він вступив до престижного Колумбійського університету, де прослухав курс за коротким оповіданням. До речі, визнання публіки Селінджеру принесла саме така літературна форма. Американцям припали до смаку його драматичні, стислі і в той же час наповнені глибоким змістом розповіді.

3. У 1942 році письменник відправився на фронт, брав участь у знаменитій операції з висадки десанту в Нормандії. Вже тоді в його ранці лежали начерки майбутнього роману. По поверненню додому Джером потрапив до лікарні з нервовим зривом.

3. Автор всерйоз захоплювався східною філософією. Дослідники вважають, що почерпнуті автором ідеї відображені в образах героїв «Над прірвою в житі». Так, вони схильні до споглядання, дещо наївні в своїх уявленнях про світ.

Картинки по запросу джером селінджер цікаві факти4. Після Другої світової війни письменник нетривалий час був співробітником американської контррозвідки. Своїх сучасників він здивував тим, що спочатку заарештував нацистку Сільвію Уелтер, а потім спішно на ній одружився. Втім, шлюб виявився недовговічним і розпався менше ніж через рік.

5. Автору дуже нелегко далася популярність, що звалилась на нього після публікації в 1951 році «Над прірвою в житі». Селінджер не бажав розмовляти з репортерами і фактично жив самітником. Серед журналістів ходили жарти, що якщо інтерв’ю з автором і трапиться, то буде складатися всього з однієї фрази – поки письменник закриває двері перед носом репортера. Категоричною відмовою Селінджер відповів і на спробу видати зібрання його листів.

6. Самітництво Селінджера відносилося і до літературної світу. На превеликий жаль для широкої публіки, він перестав друкуватися в 1965 році.

7. Мало хто знає, що письменник вивчав нетрадиційну медицину, індуїзм і буддизм. Втім, людині, схильній до усамітнення, дуже підходить таке коло інтересів.

Завітайте до Київської обласної бібліотеки для юнацтва, щоб ознайомитись зі знаменитим твором Селінджера!

 Джерело

Всі фотографії взяті з вільних відкритих джерел Інтернет.