День святої Варвари: про що просити святу і що варто зробити на свято кожному

bda8460d146f5e83c7b21eebc5296939_den_svyatoy_velikomuchenitsy_varvary_4День святої Варвари, який припадає на 17 грудня, ще називають «бабиним днем». Його історія тісно переплетена між язичницькими і християнськими віруваннями, обросла традиціями, прикметами і звичаями.

Давай разом розберемося, що можна і не можна робити на це свято, як молитися Варварі і про що просити її.

Історія святої Варвари

Варвара росла в сім’ї язичників без матері, яку втратила, будучи маленькою дитиною. В юному віці її привернула християнська мораль і цінності. Її батько, побачивши, що дівчина відійшла від язичництва, передав її в руки влади. Імператор суворо покарав відступницю, піддавши тортурам. Але на ранок рани Варвари зцілилися. Тоді імператор наказав батькові Варвари вбити її. Так дівчина загинула від руки свого батька, але не відреклася від віри.

Сьогодні мощі святої Варвари зберігаються в кафедральному соборі святого Володимира у Києві.

Як молитися і про що просити Варвару

varvara

День Варвари традиційно святкую тільки жінки, які відкладають у сторону всю домашню роботу, шиття, прання. Тільки вишивати можна, бо при житті Варвара славилася цим умінням і вишивала ризи і лик самого Христа.

Моляться Варварі всі представники професій, пов’язаних із ризиком: водії, пілоти, військові … Вона вважається покровителькою гірників, шахтарів. А ще дітей, які залишилися без батьківської любові.

У Варвари просять про позбавлення туги і печалі, раптових нещасть, тяжкої долі.

Святая славная и всехвальная великомученице Христова Варваро! Собраннии днесь в храме твоем Божественнем людие и раце мощей твоих покланяющиися и с любовию целующии, страдания же твоя мученическая и в их Самаго страстоположника Христа, давшаго тебе, не точию еже в Него веровати, но и еже по Нем страдати, похвалами ублажающе, молим тя, известная желания нашего ходатаице: моли с нами и о нас умоляемаго от Своего благоутробия Бога, да милостивно услышит нас, просящих Его благостыню, и не отставит от нас вся ко спасению и житию нуждная прошения, и дарует христианскую кончину животу нашему безболезненну, непостыдну, мирну, Божественных Таин причастну, и всем на всяком месте, во всякой скорби и обстоянии, требующим Его человеколюбия и помощи, великую Свою подаст милость, да благодатию Божиею и твоим теплым предстательством, душею и телом всегда здравии пребывающе, славим дивнаго во святых Своих Бога Израилева, не удаляющаго помощи Своея от нас всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Звичаї і традиції на день святої Варвари

Сьогодні прийнято набирати воду з джерел, після чого варити на цій воді ритуальну страву. Каша залишалася на ніч у печі. А вранці за товщиною і міцністю скоринки судили про врожай і добробут наступаючого року.

У цей день знаючі люди обов’язково уважно примічали погодні зміни:

  • зоряне небо до холоду, хмарне – до тепла;
  • теплий день до урожаю льону;
  • густий іній до врожаю фруктів;
  • сильний мороз затримається надовго.

17 грудня – поворот на весну. Ще кілька днів ніч панує над днем, а потім потихеньку починає збільшуватися світловий день.

Вважалося, що якщо на Варвару вкрадеш і не попадешся, то весь рік буде везти. Як ти розумієш, ця прикмета суворо протирічить заповідям.

А ще у цей день варто встати раніше, бо соні на Варвару ризикують поспати весь рік!

Джерело